Alergie i nietolerancje pokarmowe – na gluten, laktozę – są coraz częstsze i znacząco wpływają jakość życia. Zwykle wymagają one stosowania reżimu dietetycznego i eliminacji produktów, które zawierają uczulający czy też nietolerowany składnik. W takiej sytuacji ułatwieniem codziennego życia może być dieta pudełkowa, dzięki której nie trzeba zastanawiać się nad tym, co zjeść danego dnia. Poniżej przedstawiamy wady i zalety takiego rozwiązania!
Alergie i nietolerancje pokarmowe – wyzwania żywieniowe
Nie da się ukryć, że z roku na rok rośnie liczba osób z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Zwykle mówi się o uczuleniu czy też nietolerowaniu glutenu i laktozy, gdyż eliminacja tych dwóch elementów z codziennej diety jest stosunkowo trudna i wymaga stosowania reżimu dietetycznego. Pierwsze objawy, które mogą świadczyć o występowaniu alergii bądź nietolerancji pokarmowej to: biegunka, ból brzucha, wzdęcia, nudności czy też wymioty. Symptomy te zwykle występują po zjedzeniu produktu z niepożądanym składnikiem. Podstawowym środkiem leczniczym przy tego typu dolegliwościach jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Niekiedy jest to bardzo trudne i wymaga zmiany swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych.
Obecnie niemal w każdym, większym, sklepie znajdują się produkty dla alergików i osób z nietolerancją pokarmową, co znacząco ułatwia samodzielne planowanie i przygotowanie posiłków. Nieco problematyczne może być przygotowanie posiłków dla całej rodziny wówczas, gdy jeden z jej członków nie spożywa glutenu czy laktozy. Zwykle jesteśmy zmuszeni przygotowywać specjalny posiłek dla tej osoby lub eliminować niepożądane składniki w całym daniu. Warto przy tym pamiętać, że bezpodstawna eliminacja glutenu czy laktozy z diety jest niewskazana i zwiększa ryzyko niedoborów pokarmowych.
Dieta pudełkowa – wady i zalety
Dieta pudełkowa cieszy się coraz większą popularnością, w tym również wśród osób z alergią lub nietolerancją pokarmową. Jest ona komfortowym rozwiązaniem, gdyż znacznie ułatwia przestrzeganie reżimu dietetycznego. Po wybraniu bezlaktozowego lub bezglutenowego wariantu diety, posiłki są nam dostarczane w pudełkach każdego dnia pod same drzwi. Zaletą takiego rozwiązania jest wygoda, oszczędność czasu, a także prawidłowe zbilansowane posiłków, co w przypadku alergii lub nietolerancji pokarmowej, nie jest prostym zadaniem.
Wadą diety pudełkowej może być jej cena – zwłaszcza dla osób, które zwykle przygotowują posiłki samodzielnie. Zwykle waha się ona od 40 do 100 zł na dzień. Dlatego warto zrobić sobie rachunek potencjalnych zysków i strat i wybrać rozwiązanie, które będzie dostosowane do indywidualnych oczekiwań i możliwości finansowych. Niektórzy jako wadę cateringu dietetycznego podają: monotonność posiłków oraz potencjalne szkody dla ekologii (ze względu na plastikowe opakowania).
Jak zamówić dietę pudełkową?
Zamawianie cateringu dietetycznego jest bardzo proste. Wystarczy wybrać jedną z dostępnych firm, świadczących tego typu usługi, np. dietę pudełkową Supermenu, a następnie zapoznać się z dostępnymi wariantami diety. Po znalezieniu optymalnej dla siebie diety pudełkowej wystarczy wybrać właściwą kaloryczność dziennego jadłospisu. Przykładowo we wspomnianym wyżej cateringu dietetycznym, w diecie pudełkowej bez laktozy i bez glutenu, możemy wybrać kaloryczność od 1250 do 2500. Na końcu wystarczy zamówić dietę – podać swoje miejsce zamieszkania, wybrać rodzaj programu (standardowy vs. z wyborem menu), zaznaczyć wybraną wcześniej kaloryczność, a także podać informację ile dań chcemy zamówić. Niektóre cateringi dietetyczne oferują również wybór opakowań i sztućców – zwykle za sztućce i opakowania biodegradowalne należy dodatkowo zapłacić (ok. 6 zł na dzień). W dalszej kolejności musimy zaznaczyć, na ile dni chcemy zamówić dietę – zwykle możemy liczyć na cenę promocyjną przy dłuższych zamówieniach. Pozostaje nam już tylko wybrać sposób płatności i czekać na dostawę diety we wcześniej wskazanym terminie.