Na co zwrócić uwagę wykonując makijaż w upalny dzień?

W czasie upałów nie należy skóry nadmiernie obciążać makijażem. Jednak nie można jej pozostawiać całkowicie bez ochrony. W końcu protekcja UVA/UVB jest absolutnie konieczna. Na co należy zwrócić uwagę wykonując makijaż w upalny dzień?

Oczyszczanie i nawilżanie skóry to pierwszy krok 

Gdy panuje upał, nie chce się wykonywać makijażu, bo skóra mocno się poci. Jednak niezależnie od tego, czy ma się skórę suchą, czy wydzielającą sporo sebum ochrona jest konieczna. Promieniowanie UV niszczy włókna kolagenowe i powoduje ubytek elastyny. Skóra staje się wiotka, przesuszona i pojawiają się na niej przebarwienia oraz głębsze zmarszczki. Dlatego dzień należy zacząć od oczyszczenia skóry, która jest zanieczyszczona i spocona po nocy. Warto umyć ją najpierw letnią wodą, a następnie wykonać delikatny peeling. W kolejnym kroku można użyć toniku przywracającego neutralne pH skóry. Jednocześnie tonik może posiadać w składzie witaminy i ma właściwości dodatkowo odświeżające, przynoszące ulgę w czasie wysokich temperatur. Właściwie po tym etapie można by nałożyć na twarz i ciało krem z filtrem i na tym zakończyć. Jednak przecież chce się nieco podkreślić urodę. Zanim jednak to nastąpi, należy nawilżyć skórę sięgając po krem zapewniający poczucie gładkości, a jednocześnie nie zostawiający na skórze bardzo tłustego filmu.     

Wybór odpowiedniego podkładu ma znaczenie – postaw na nawilżający lub krem BB 

Gdy krem nawilżający się wchłonie, można przejść do wklepywania podkładu. Do cery suchej sprawdzi się podkład nawilżający zawierający kwas hialuronowy. Ale ten składnik powinien znaleźć się też w uniwersalnym kremie BB. Nawilżający podkład do twarzy dobrze reaguje ze skórą. Nie zatyka porów i daje delikatny efekt glow. Jednak sięgając po puder w kamieniu można zniwelować wrażenie świecenia. Warto jeszcze zatrzymać się na chwilę przy podkładzie. Otóż dobrze jeśli ma on filtr SPF 20 lub wyższy. Ponadto w jego składzie poza wiążącym wodę kwasem hialuronowym powinny znaleźć się także witaminy, które pozytywnie wpływają na stan i wygląd skóry. Mowa o witaminie A, C i E. Jednocześnie nie należy nakładać zbyt grubej warstwy podkładu. Jest ona wskazana, gdy ma on dodatkową ochronę przeciwsłoneczną.     

Stosuj wykończenie makijażu, które nie obciąża skóry i pamiętaj o nawadnianiu   

Bardzo ważne jest sięganie albo po pudry mineralne do wykończenia albo ryżowe. Te ostatnie normalizują pracę gruczołów łojowych i przeciwdziałają stanom zapalnym. Co ważne stapiają się z podkładem. Nie ma się więc wrażenia, że kolor jest źle dopasowany do podkładu. Wystarczy dobre dopasować podkład do cery, by makijaż był udany, bez efektu maski. Ważne jest również stosowanie utrwalaczy do makijażu w formie  mgiełki. Taki fixer przynosi ulgę w upalny dzień. Jednocześnie zapobiega powstawaniu zaskórników. Lekki makijaż twarzy to nie wszystko. Oczy warto podkreślić bezbarwnym tuszem w formie odżywki. Warto też nałożyć pomadkę w kolorze nude, która będzie dodatkowo chronić usta przed szkodliwym działaniem słońca. Nie można też zapomnieć o zbilansowanej diecie. W upały warto jeść arbuzy, gdyż skutecznie  zapobiegają utracie wody. Jeżeli nie ma do dyspozycji soczystych czy wodnistych owoców, to należy sięgnąć po wodę. Odpowiednie nawadnianie sprawia, że skóra ma lepszy koloryt.