Czy żeglarstwo to sport dla malucha?

Każdy z nas ma jakieś hobby, Jedni uwielbiają szachy, inni, jazdę konną, a jeszcze inni, bardzo popularne w naszym kraju, żeglarstwo. W żeglarstwie jesteśmy aktywni do czasu pojawienia się na świecie naszych pociech. Tylko czy faktycznie oznacza to, całkowitą rezygnację z żeglarstwa jako hobby? Może żeglarstwo nie jest sportem dobrym dla malucha? Odpowiedzmy sobie na parę pytań z tym związanych.

Żeglarstwo dla malucha

Żeglarstwo jest świetnym sportem do uprawiania przez najmłodsze oraz te starsze dzieci. Wyprawa na żagle rozwija fizycznie oraz uczy współpracy. Warto, aby najmłodsi od pierwszych lat, zapoznawali się z łódkami w bezpiecznym terenie i w kontrolowanych warunkach. Warto poszukać szkoły żeglarskiej w naszej okolicy, ponieważ tam od początku do końca nad całą nauką czuwają profesjonaliści, który potrafią zaciekawić młodego człowieka.

Co zrobić, aby dziecko było chętne do żeglowania?

Wyprawa na żagle to przygoda, a tam mnóstwo rówieśników, emocji i możliwości zabawy. Te argumenty sprawiają, że dzieci bardzo chętnie szukają nowych wyzwań i znajomości.

Książki i filmy dla dzieci o żeglarstwie

Nawet w dobie przerwy od żagli, możemy dalej podtrzymywać zainteresowanie dziecka tą tematyką, oglądając z nim filmy o tematyce żeglowania lub czytając tego typu książki, które są skierowane do najmłodszego odbiorcy. Czasami zakup takiej książki nie jest koniecznością, ponieważ w swoim zasobach może je mieć lokalna biblioteka.

Czy żeglarstwo dla najmłodszych to dobry pomysł?

Każdy sposób na to, aby nasze dziecko było aktywne i stawało się samodzielne, jest dobry. Rejsy załogowe, są okazją do współpracy z innymi dziećmi, a planowanie wyprawy na żagle uczy dziecko organizacji pracy i własnego czasu w taki sposób, aby był w nim czas na obowiązki oraz zabawę.

Wyposażenie młodego żeglarza

Za pierwszym razem, niezbędne akcesoria można wypożyczyć. Jednak im więcej nasz maluch będzie pływać pod żaglami, tym szybciej warto zakupić mu jego własne gadżety związane z tym sportem. Żyjmy w dobie internetu, dlatego warto poszukać takich akcesoriów w sklepie internetowym. Jednym z najbardziej polecanych jest easy-surfshop.pl, który został sprawdzony przez wielu mniej i bardziej doświadczonych amatorów żagli. Oferta sklepu jest na tyle szeroka, że powinno udać się w nim znaleźć praktycznie wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do żeglowania. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości warto skontaktować się bezpośrednio z obsługą sklepu, która z chęcią pomoże i udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania.

Czy można pływać całą rodziną?

Rodzinne żeglowanie jest idealnym sposobem na to, aby zacieśnić więzy na linii rodzice-dzieci. Należy jednak pamiętać, że tego typu rejs powinien dla każdego jego uczestnika odbywać się całkowicie dobrowolnie. Nie można zmuszać do wspólnego żeglowania, gdyż efekt może być całkiem odwrotny od zamierzonego. Jeśli namowa na wspólne żeglowanie nie wychodzi za pierwszym razem, warto wybrać alternatywną formę odpoczynku, a to tematu żeglowania wrócić za jakiś czas. Warto również pamiętać, że żeglowanie wygląda inaczej w przypadku dzieci w wieku szkolnym, a dzieci w wieku, np.: 4-5 lat. Dzieci w wieku szkolnym są już na tyle samodzielne, że mogą wykonywać proste zadania. Jeśli żeglujemy z młodszym dzieckiem, osoba, która się nimi opiekuje, musi mieć dziecko cały czas przy sobie, i tym samym musi być wyłączona z jakiejkolwiek pomocy podczas żeglowania.

Żeglowanie od najmłodszych lat jest ciekawym sposobem, aby młody człowiek przeżywał swoje pierwsze przygody, a jednocześnie się uczył nowych rzeczy. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, dzięki którym, żeglowanie z najmłodszymi będzie przyjemnością dla każdego z uczestników rejsu.