Mięśnie i stawy odgrywają ważną rolę w czynnościach ruchowych, dlatego ich bóle potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dolegliwości bólowe przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się, nierzadko wymuszają też na nas przyjmowanie nienaturalnych pozycji. Jak poradzić sobie z bólem mięśni i stawów? Jakie środki i metody terapeutyczne możemy zastosować w domu?
Masaż
Aby rozluźnić obolałe, napięte mięśnie, warto rozważyć wykonanie rozluźniającego masażu. Wspomniany zabieg można przeprowadzić w domowych warunkach samodzielnie (w zależności od bolącej partii ciała) albo poprosić o pomoc bliską osobę. Rozmasowanie obolałych mięśni i stawów przynosi ulgę, poprawia krążenie i polepsza samopoczucie. Masaż przeprowadzony w domu powinien być delikatny. Należy unikać używania zbyt silnego nacisku oraz bardzo intensywnych ruchów, dlatego że nieumiejętne rozmasowanie ciała może nasilić dolegliwości, a nawet doprowadzić do urazów.
Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne
W przypadku bólu mięśni czy stawów można zastosować leki przeciwbólowe, na przykład te należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wśród wspomnianych środków dostępne są preparaty nadające się do stosowania miejscowo (np. maść na ból mięsni zawierająca diklofenak) oraz te przeznaczone do zażywania doustnie (np. tabletki z ibuprofenem czy ketoprofenem). Wymienione leki przyjmuje się lub aplikuje na skórę doraźnie przez czas określony w ulotce. W przypadku utrzymującego się bólu warto skonsultować się z lekarzem, który dostosuje metody leczenia dolegliwości dopasowane do indywidualnego stanu pacjenta. Wskazana może być też konsultacja z fizjoterapeutą.
Zimne kompresy
Najszybszym domowym sposobem na ból mięśni czy stawów związany z wystąpieniem obrzęku i stanu zapalnego jest schłodzenie obolałego miejsca. Można zdecydować się na polewanie bolącej części ciała zimną wodą pod prysznicem albo przygotować zimny okład. W przypadku drugiej z metod należy zawinąć w ściereczkę kostki lodu i przyłożyć kompres do skóry. Okład można wykonać również z ręcznika czy gazy nasączonej zimną wodą albo zdecydować się na gotowe kompresy czy plastry chłodzące.
Rozgrzewanie obolałych miejsc
Jeśli w obszarze bolących mięśni czy stawów nie toczy się proces zapalny, a ból wiąże się raczej z nadmiernym napięciem, można zastosować ciepłe okłady albo przygotować sobie gorącą kąpiel. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne, co przekłada się na lepsze ukrwienie tkanek i złagodzenie bólu. Do rozgrzewania obolałych partii ciała poza kąpielami czy rozgrzewającymi kompresami nadają się termofor, promieniowanie podczerwone, a nawet strumień ciepłej wody.
W łagodzeniu bólu mięśni i stawów w domowych warunkach sprawdzają się masaże oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W zależności od przyczyny problemu można ponadto zdecydować się na chłodzenie albo rozgrzewanie obolałych partii ciała. Warto wiedzieć, że ból mięśni i stawów, szczególnie ten wynikający z nadwyrężenia czy skurczu, może ustąpić samoistnie. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas (np. parę tygodni), należy skonsultować się z lekarzem. Wizyta będzie wskazana również wtedy, gdy ból spowodowany jest poważniejszym urazem (np. kiedy podejrzewa się naderwanie mięśnia).