Prysznic czy wanna – co wybrać do małej łazienki?

Współczesne mieszkania zwykle są raczej niewielkie. Na ograniczonej powierzchni trzeba zastosować rozwiązania, które będą nie tylko estetyczne, ale także praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Pomieszczeniem, które zwykle najtrudniej zaprojektować jest łazienka. Jakie rozwiązania pomogą zaoszczędzić przestrzeń?

Wykonanie planu łazienki może okazać się trudnym zadaniem. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wielkość sprzętów i uwarunkowania techniczne, ale także odległości niezbędne do wygodnego korzystania z tego pomieszczenia. Jeden z głównych dylematów, które trzeba rozstrzygnąć przed rozpoczęciem remontu to – wanna czy prysznic?

Prysznic z brodzikiem

Do najpopularniejszych rozwiązań w małej łazience należy niewielki, ale wygodny prysznic. Brodziki prysznicowe są łatwe w montażu i utrzymaniu czystości. Ze względu na dużą dostępność i szeroki wybór wzorów i kolorów, można znaleźć brodzik pasujący do każdej stylizacji. Jednak warto pamiętać, że aby wygodnie korzystać z prysznica, musi on mieć określone wymiary. Optymalnym rozwiązaniem, które często stosuje się w projektach, są brodziki 90×90. Takie wymiary umożliwiają komfortowe użytkowanie, a jednocześnie pozwalają zaoszczędzić nieco przestrzeni. Dla osób, które cenią sobie relaks w łazience, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się głębsze brodziki, z miejscem do siedzenia. Kabina prysznicowa jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, gdyż całkowicie zapobiega zachlapaniu pomieszczenia wodą. W małych łazienkach to bardzo ważne, ponieważ w niedużej odległości od prysznica często znajdują się urządzenia takie jak pralka czy suszarka, które źle znoszą kontakt z wilgocią.

Prysznic walk in

Popularnym rozwiązaniem jest także prysznic walk in, który daje bardzo modny, minimalistyczny efekt. Jednak w niewielkiej łazience może być trudno o znalezienie na niego przestrzeni – taki prysznic zwykle potrzebuje jej więcej, niż zajęłaby tradycyjna kabina. Minusem większości pryszniców walk in jest też fakt, że podczas użytkowania trudno nie zachlapać łazienki. Producenci wyposażenia łazienek odpowiadają na potrzeby klientów; obecnie dostępne są również brodziki posadzkowe, które mają zaledwie kilka cm wysokości. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w wielu nowoczesnych aranżacjach łazienek i będzie godziło minimalistyczną estetykę z wysoką wartością użytkową.

Wanna z parawanem

Osoby, które nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny, również mogą znaleźć rozwiązanie dla siebie. Obecnie dostępne są wanny o różnych wymiarach – również takich, które zmieszczą się nawet w niewielkich pomieszczeniach. Ciekawym rozwiązaniem są także małe wanny narożne. Aby wybrać model, w którym będzie można komfortowo się wykąpać, warto wcześniej oszacować wymiary, których potrzebujemy. Osoby wyższe i większe mogą mieć problem z wygodnym korzystaniem z mniejszych modeli. Jeśli chcemy połączyć zalety wanny i prysznica to warto rozważyć kupno parawanu nawannowego. Takie rozwiązanie może być bardzo estetyczne, a jednocześnie wygodne.