Czy telefony dla seniorów są bezpieczniejsze niż inne modele?

Obecnie nowe technologie są coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób starszych. Jednymi z ciekawszych produktów dla tej grupy są telefony komórkowe dostosowane specjalnie do ich potrzeb, czyli telefony dla seniorów.

Nowe technologie podbijają świat w szybkim tempie. Nawet młodzi często mają trudności z nadążeniem, nie wspominając o seniorach, którzy często mają problem z odnalezieniem się w całkiem nowej dla nich rzeczywistości. Z tego powodu na rynku dostępne są telefony dla seniorów, które dostosowane są do potrzeb osób starszych, a ich obsługa jest intuicyjna. Jednak czy tego rodzaju sprzęt jest bezpieczniejszy od innych modeli, czy to zwykły chwyt marketingowy? To pytanie z całą pewnością nie może zostać bez odpowiedzi. 

Czym się różnią telefony dla seniorów od zwykłych modeli?

Na sklepowych półkach jest ogromny wybór różnych modeli telefonów. Jednak wśród nich ciężko przeoczyć modele dla osób starszych, które w sposób zauważalny wyróżniają się z tej grupy. Zasadniczą różnicą jest prostota wykonania i wielkość, a także masywność. W odróżnieniu od zwykłych wariantów stawia się w nich na poręczność i wytrzymałość, która szczególnie przy osobach starszych ma ogromne znaczenie. Dlatego telefony dla seniora dostępne w ofertach wyglądem przypominają modele sprzed lat. Niezależnie od tego, czy jest to telefon z klapką, czy też nie, ma prosty interfejs, dużą klawiaturę numeryczną i przejrzysty wyświetlacz. Ponadto jest grubszy od standardowych modeli i nie jest dotykowy, dzięki czemu osoba starsza z łatwością może wcisnąć potrzebne klawisze. 

Na co zwrócić uwagę wybierając telefon dla seniora?

Pragnąc zrobić prezent seniorowi w postaci telefonu, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Trudny w obsłudze i nieporęczny model może zniechęcić osobę starszą do jego używania i ostatecznie utrudnić pozostanie w kontakcie z innymi członkami rodziny. Dlatego komórka nie może być filigranowa i nieporęczna. Senior musi w łatwy sposób ją trzymać i użytkować. Do tego istotny jest duży wyświetlacz i duża klawiatura numeryczna, pozwalająca na wybranie numeru nawet bez okularów. Co więcej, musi mieć podświetlany wyświetlacz. Lepiej zrezygnować z dodatkowych funkcji i zbędnych aplikacji, których senior i tak nie będzie umiał uruchomić. Najważniejsze by telefon spełniał swoją podstawową funkcję, czyli umożliwiał kontakt z innymi. Obecnie na rynku jest coraz większy wybór modeli telefonów dla seniorów np. Nokia 105, dlatego każdy może znaleźć coś odpowiadającego własnym upodobaniom zarówno wizualnym, jak i technicznym. 

Czy takie modele są bezpieczniejsze od zwykłych?

Z całą pewnością telefony dla seniorów są bezpieczniejsze od zwykłych modeli ze względu na swoją odporność na wstrząsy. Dzięki temu nie trzeba obawiać się jego upadkiem. Nawet pęknięte szkło nie wpłynie na funkcjonowanie takiego telefonu. Dodatkowo ze względu na prostotę komórki nic się w niej nie zawiesza i nie blokuje. Nie ma także aplikacji, w które senior przez przypadek mógłby wejść. Część wariantów wyposażona jest również w klawisz SOS i klawisz I.C.E, który w razie wypadku po wciśnięciu wyświetli podstawowe informacje o właścicielu. Dosyć przydatne są również pokrowce na telefon, które dodatkowo zabezpieczą sprzęt w razie upadku. Dzięki dużej ofercie bez problemu znajdzie się pokrowiec na każdy model telefonu. Z całą pewnością telefony dla seniorów są bezpieczniejszą opcją niż zwykłe modele. Pozwalają w łatwy i przyjemny sposób korzystać z nowej technologii bez zbędnego stresu i zniechęcenia związanych z trudnościami w przyswajaniu nowych rzeczy przez starsze osoby.