Alergia oczu, inaczej alergiczne zapalenie spojówek, najczęściej pojawia się wiosną i latem, ale może występować również o innych porach roku. Narażone są na nią przede wszystkim osoby uczulone na pyłki i roztocza kurzu, ale również niektóre rodzaje pokarmów.
Czym jest alergiczne zapalenie spojówek?
Alergiczne zapalenie spojówek to odpowiedź organizmu na materiał (alergen), którego organizm nie rozpoznaje. W przeciwieństwie do zwykłego zapalenia spojówek, nie ma nic wspólnego z działaniem wirusów czy bakterii, choć w przypadku podrażnionych spojówek może dochodzić do nadkażenia bakteryjnego. Alergie oczu najczęściej pojawiają się wiosną oraz latem, jednak u osób uczulonych na roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt mogą występować przez cały rok.
Jak objawia się alergia oczu?
Alergia oczu to jednostka chorobowa z dosyć charakterystycznymi objawami. Należą do niej:
- zaczerwienione, przekrwione oczy,
- intensywne łzawienie,
- uczucie ciała obcego pod powiekami,
- świąd lub pieczenie oczu,
- świąd powieki górnej i dolnej,
- opuchnięte powieki.
Typowy dla alergii oczu jest też fałd Dennie Morgana, inaczej podwójny fałd powieki dolnej. Alergicy mogą odczuwać również mniej charakterystyczne objawy, takie jak uczucie zmęczenia, bóle głowy czy trudności z widzeniem, zwłaszcza po zmroku lub w deszczowe dni.
Jakie są przyczyny alergii oczu?
Alergiczne zapalenie spojówek spowodowane jest kontaktem z alergenem, czyli substancją, której organizm nie rozpoznaje, a która przedostaje się w okolice oczu. Najczęściej za występowanie alergii oczu odpowiadają:
- pyłki roślin, traw i drzew,
- roztocza kurzu domowego,
- sierść zwierząt.
Może jednak zdarzyć się, że po spożyciu jakiegoś pokarmu, na przykład marchewki czy jabłka, spuchną nam oczy. Występuje wtedy tak zwana alergia krzyżowa. Alergię oczu mogą również wywoływać niektóre kosmetyki, produkty do pielęgnacji oczu, a nawet perfumy czy opary chemiczne.
Jak poradzić sobie z alergią oczu?
Jedynym skutecznym sposobem na redukcję nieprzyjemnych objawów jest zaprzestanie kontaktu z alergenem. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny dodatkowo zadbać o nawilżenie oczu, stosując na przykład sztuczne łzy. Krople do oczu nie mogą zawierać konserwantów ani innych, potencjalnie szkodliwych dodatków. Warto również wymienić płyn do soczewek na hipoalergiczny. W przypadku nagłego wystąpienia alergii, warto przyjrzeć się stosowanym kosmetykom, płynom do płukania tkanin czy perfumom. W razie konieczności można zażyć leki przeciwhistaminowe.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Zachowując odpowiednią higienę i unikając alergenów, przykre objawy powinny ustąpić po 2-3 dniach. Jeśli utrzymują się dłużej niż tydzień albo zaczynają się pogłębiać, warto udać się do alergologa. Zleci on testy, które pozwolą ocenić, co wywołuje alergię. Ponadto konieczne może stać się wdrożenie odpowiedniego leczenia. Alergia oczu rzadko przekłada się na choroby oczu, ale jeśli zauważamy znaczące, utrzymujące się pogorszenie jakości widzenia, należy udać się również do okulisty.