Cewnik foleya – wszystko co warto wiedzieć na jego temat

Cewnik foleya – wszystko co warto wiedzieć na jego temat

Medycyna w obecnych czasach to zdecydowanie obszar, który zapewnia bezpieczeństwo i pełen wachlarz możliwości. Jednak nie koniecznie to co potrzebne i wspomagające organizm jest przyjemne i z tego rodzaju terminem, można spotkać się w poniższym artykule. Cewnik foleya czyli skuteczne narzędzie urologiczne m.in. podczas porodów. Czym jest? Co warto o nim wiedzieć? Jakie ma zalety i kiedy się nie sprawdzi? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Czym dokładnie jest i do czego służy cewnik foleya?

Cewnik foleya inaczej balonik do porodu to narzędzie urologiczne, a dokładniej mówiąc rodzaj cewnika pęcherzowego, zrobionego z lateksu bądź silikonu zakończonego balonem, stąd jego nazwa. Stosowany jest podczas każdego porodu poprzez cesarskie cięcie aby pacjentka mogła bez problemu oddać mocz. Bardzo rzadko po jego użyciu w tej sytuacji, pojawiają się powikłania. W przypadku naturalnego przyjścia dziecka na świat, cewnika używa się jako pomoc, ponieważ wypełnia się go solą fizjologiczną co powoduje poszerzenie szyjki macicy i przyspieszenie porodu. Założenie cewnika stosuje się także podczas operacji chirurgicznej, aby możliwe było swobodne oddawanie moczu w trakcie zabiegu.

Cewnikowanie pęcherza moczowego krok po kroku

Cały proces, rozpoczyna się od sprawdzenia czy potrzebne jest znieczulenie i ewentualne podanie go do organizmu. Następnie, wprowadza się narzędzie poprzez cewkę moczową. Kiedy cewnik jest zaaplikowany, jest przyczepiany do skóry np. z pomocą plastra. W następnym kroku do jednego ujścia podaje się 10 ml soli fizjologicznej, a do drugiego konieczne jest założenie worka na mocz. O konieczności cewnikowania pęcherza moczowego decyduje lekarz, natomiast założeniem cewnika może zająć się np. pielęgniarka.

Cewnik foleya podczas porodu naturalnego

Założenie cewnika jest bardzo pomocne w momencie kiedy szyjka macicy nie jest gotowa na akcję porodową. W takim momencie, należy ją przygotować do pierwszej fazy porodu. W takiej sytuacji bardzo pomocna okazuje się być indukcja porodu cewnikem Foleya. Proces aplikacji wygląda jak opisano powyżej. Różnica polega na tym do czego w tym wypadku narzędzie jest przeznaczone.

Założenie cewnika foleya – zalety i wady

Jak wspomniano już w artykule, używanie cewnika foleya nie rzadko pomaga lekarzom, zadbać o zdrowie pacjenta. Nie mniej jednak jak większość sprzętów medycznych ma on swoje zalety jak i wady, które zostały przedstawione poniżej.

Zalety cewnika foleya

  • umożliwienie oddania moczu u pacjentów z problemami urologicznymi
  • wspomaganie podczas porodu poprzez cesarskie cięcie
  • przyspieszenie i zabezpieczenie podczas porodu naturalnego

Wady cewnika foleya

  • cewnik urologiczny może powodować ból
  • może pojawiać się dyskomfort
  • czasem po zdjęciu cewnika dochodzi do infekcji

To o czym należy pamiętać to też przeciwskazania przed samym założeniem cewnika. Zawsze warto poinformować lekarza o jakich kolwiek znanych nam problemów ze zdrowiem. Oczywiście specjalista mimo wszystko przeprowadzi szereg badań przed jakim kolwiek działaniem. Do przeciwskazań należą :

  • nisko położone łożysko;
  • zbyt wysokie ciśnienie tętnicze;
  • cholestaza(upośledzone tworzenie się lub odpływ żółci z wątroby do dwunastnicy);
  • cukrzyca;
  • hipotrofia płodu (wewnątrzmaciczne ograniczenie rozwoju płodu);
  • występowanie krwawienia

Co ile wymienia się cewnik foleya

Cewniki zakładane są jednorazowo natomiast ich zaletą jest to, że stosowane są na dłużej. To ile rzeczywiście dni można je używać, zależy od materiału z jakiego zostały zrobione. Jeżeli cewniki wykonane są z lateksu, to zalecane jest nie przekroczyć 10 dni. W przypadku silikonowych, dopuszcza się dłuższy czas korzystania. Są też oczywiście wyjątki, od tego jak wygląda częstotliwość wymiany cewnika. Kiedy występują infekcje, zbyt intensywny ból, wyciek moczu bądź zakażenie należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Najczęstsze pytania odnośnie cewnika foleya

Czy przy założeniu cewnika odczuwa się ból?

Sam zabieg może powodować dyskomfort, zwłaszcza kiedy ma służyć jako pomoc do oddania moczu. Zdarza się, że jest odczuwalny podczas chodzenia czy siadania. Nie mniej jednak, sam zabieg nie jest bolesny. Jeżeli pacjent jest wyjątkowo wrażliwy bądź rzeczywiście coś sprawia, że ból jest odczuwalny, lekarz śmiało może zlecić podanie znieczulenia w pierwszej kolejności.

Jak spać gdy ma się cewnik

W trakcie snu, worek należy zawiesić na boku łóżka w takiej odległości aby móc wykonywać ruchy. Sam cewnik powinien przechodzić pod nogą i być umocowany np. przy pomocy agrafki.

Dlaczego mimo cewnika mocz przecieka obok?

Czasem zdarza się, że cewnik się zagina, zatyka lub jest źle dobrany w kwestii rozmiaru. Dodatkowo w przypadku skurczów napierających na pęcherz moczowy bądź parcia przy oddawaniu stolca, również można doprowadzić do wysunięcia się cewnika. Jeżeli coś takiego pojawi, należy zgłosić się do swojego lekarza.

Wyrób medyczny jakim jest cewnik foleya, to rozwiązanie zarówno dla kobiet w ciąży ale i pacjentów potrzebujących pomocy w swobodnym oddawaniu moczu. Podawanie leków i podobnych rozwiązań nie zawsze jest skuteczne. Jeśli pojawi się koniczność używania cewnika, warto z niego skorzystać, a w razie potrzeby, zadać wszystkie nurtujące pytania lekarzowi.