Jak urządzić salon w bloku?

Salon w bloku powinien spełniać kilka funkcji – zwykle jest przestrzenią wspólną, przeznaczoną do odpoczynku, ale często także jadalnią, a nawet domowym biurem. W jaki sposób zagospodarować miejsce, by rzeczywiście czuć się w nim swobodnie?

Jasna przestrzeń

Nawet jeśli salon nie jest zbyt duży, z łatwością powiększysz go optycznie, korzystając z jasnych barw. Białe lub pastelowe kolory ścian sprawią, że pokój wyda się większy i jednocześnie przyjemniej będzie spędzać w nim czas. Jeśli w salonie znajduje się niewielka ilość okien, światło zapewnij sobie korzystając ze sztucznego oświetlenia. Warto skierować źródło światła bezpośrednio na sufit, by wydawał się on wyższy, a sam pokój bardziej otwarty. Przestrzeń otworzą także lustra – to jeden z elementów, który warto zamieścić na ścianie, na przykład nad kanapą.

Meble w salonie

Ilość mebli w salonie uzależniona jest nie tylko od jego wielkości, ale przede wszystkim od przeznaczenia tego pokoju. Jeśli ma on służyć także jako jadalnia, konieczne będzie umieszczenie w nim stołu. Jeśli ma umożliwiać pracę, warto pomyśleć o biurku w samym rogu pomieszczenia. Planując rozmieszczenie mebli w salonie, konieczne jest zachowanie odpowiedniej przestrzeni, która pozwala na swobodne przemieszczanie się. Dlatego w salonie lepiej postawić na minimalizm i skupienie się wyłącznie na niezbędnych meblach. Najczęściej jest to sofa, półka pod telewizor, stół z krzesłami oraz fotel. Taki zestaw, nawet w niewielkim salonie, nie będzie przytłaczający.

Dodatki w salonie

Salon nie obejdzie się bez dodatków, które nadadzą przestrzeni charakteru. Nawet jeśli nie masz na to zbyt wiele miejsca, warto postawić na kilka elementów, które wyróżnią salon na tle pozostałych pomieszczeń. Wcześniej wspomnieliśmy o lustrze nad sofą, które optycznie powiększy pokój. Jednak to nie wszystko – również żyrandol może okazać się ozdobą. Rozproszy on światło i sprawi, że nawet niewielki pokój będzie wydawał się przestronniejszy. Postaw także na szklane elementy, takie jak świeczki czy wazony z kwiatami, które ocieplą salon. Wiele inspiracji do urządzenia salonu znajdziecie na stronie https://mebel4u.pl/salon.

Chociaż urządzenie salonu może wydawać się trudnym zadaniem, wystarczy pamiętać o jednym – ma on być pomieszczeniem, w którym każdy domownik będzie czuł się dobrze. Urządź go więc tak, żebyście chcieli przebywać w nim każdego dnia!