Białe ściany, czyli kiedy postawić na neutralne farby do ścian

Kolor biały należy do najbardziej neutralnych barw i niezależnie od aktualnie panujących trendów aranżacyjnych, zawsze znajdzie on swoje miejsce we wnętrzarskim świecie. Co istotne, o ile kolor biały w przypadku ubrań nie należy do najbardziej praktycznych, to jeśli chodzi o ściany, można go tak określić! Kiedy zatem warto postawić na białe ściany i dlaczego jest to naprawdę dobre rozwiązanie?

Biel, czyli ponadczasowa elegancja

O ile wnętrzarskie trendy obierają co jakiś czas określoną gamę kolorystyczną, która opanowuje na dane sezony aranżacje wnętrz, to kolor biały ma w sobie pewną ponadczasowość. Wynika ona zapewne z tego, że przy całej swojej neutralności, kolor ten niesie w sobie pewną szlachetność i elegancję. Co istotne, biel pasuje praktycznie do wszystkiego. Dzięki temu wnętrza pomalowane na biało można urządzać w dowolny sposób – zarówno jako minimalistyczne czy klasycznie eleganckie, jak i w stylu nowoczesnym lub wręcz przeciwnie w stylu rustykalnym albo vintage.

Kolejną wielką zaletą, jaką ma biała farba do ścian, to możliwość wyeksponowania pozostałego wyposażenia. Dlatego białe ściany tak często spotykamy we wnętrzach, w których jest dużo elementów ozdobnych, takich jak różnego rodzaju obrazy, zdjęcia czy wiszące na ścianie artefakty dekoracyjne. Kiedy jeszcze warto postawić na białe farby do ścian? I w jakich pomieszczeniach sprawdzają się one najlepiej?

Białe ściany optyczne powiększenie pomieszczenia

Dużą zaletą koloru białego jest to, że powiększa on optycznie pomieszczenie. Dlatego bardzo często stosowany jest tam, gdzie jest mało miejsca, a także w pomieszczeniach, do których nie dociera zbyt duża ilość światła, czy to z powodu małej powierzchni okiennej, czy w wyniku usytuowania od północy.

Ciekawostką jest to, że w sprzedaży dostępne są białe farby do ścian z różnymi odcieniami bieli, dlatego przed wyborem dobrze jest dokładnie zapoznać się z faktycznym odcieniem koloru białego, ponieważ może mieć on postać śnieżnej bieli (np. Tikkurila Super White), jak i bieli lekko przydymionej, mlecznej czy niebieskawej.

Biel, czyli uniwersalna farba do ścian

Tym, co sprawia, że tak chętnie wybieramy kolor biały na ściany, to jego uniwersalność. Nadaje się on bowiem do każdego pomieszczenia. Równie dobrze sprawdza się on w salonie, holu czy sypialni, jak i kuchni czy łazience. Oczywiście trzeba tutaj pamiętać, że wybierając farby do ścian w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, należy postawić na farby lateksowe (np. Dekoral Śnieżnobiała Farba Do Wnętrz – odporna na szorowanie czy Magnat Plamoodporna). Przy czym farby odporne na szorowanie sprawdzą się także w korytarzach oraz pokojach dziecięcych.

Co ważne, farby białe, tak jak i farby do ścian w innych kolorach, dostępne są w matowym i błyszczącym wykończeniu powierzchni. Tutaj jednak trzeba wybrać ostrożnie, ponieważ o ile matowe farby do ścian pozwalają ukryć wszystkie ich niedoskonałości, o tyle powierzchnie z połyskiem wszystkie te niedoskonałości eksponują. Jeśli zależy nam na idealnie gładkim i matowym wykończeniu, to warto postawić na taki produkt jak Tikkurila Anti-Reflex White – farbę, która za sprawą swojego innowacyjnego składu niweluje świetlne refleksy, co daje wrażenie ekstra równej i nieskazitelnej powierzchni.