Czym jest objaw Babińskiego?

Objaw Babińskiego wskazuje na wiele, czasami na bardzo poważne choroby. Dlatego też warto wiedzieć, czym jest oraz jakie są tego przyczyny. Wyjaśnimy również, na czym polega leczenie tego objawy?

Definicja

Objaw Babińskiego jest odruchem skórnym, który polega tak naprawdę na izolowanym ruchu prostownika palucha lub też na odwiedzeniu równoczesnym innych palców przy drażnieniu krawędzi zewnętrznej podeszwy stopy. Najczęściej taka stymulacja powoduje podeszwowy odruch w postaci zgięcia mimowolnego palucha, a często każdego z pięciu palców. Drażnienie samo w sobie powinno być lekkie, nie powodować bólu, w przeciwnym razie następuje aktywowanie bólowych receptorów, co powoduje samo wycofanie stopy, zaś samo zjawisko znane jest jako jeden ze składników odruchu ochronnego Bechterew-Marcie-Foix.

Tenże objaw jest jednym z najwcześniejszych oraz także najbardziej subtelnych odruchów zespołu górnego ruchowych neuronów oraz jest jednym z weryfikowanych najczęściej patologicznych objawów w neurologicznej praktyce.

Objaw dodatni i ujemny Babińskiego

Pamiętajmy, że wyróżniamy dodatni oraz ujemny objaw babińskiego. Ujemny, czyli obustronnie nieobecny odruch Babińskiego jest uznawany za normę. Niepokój wzbudza sam objaw dodatni, który świadczyć może o bardzo poważnej neurologicznej chorobie.

Objaw dodatni Babińskiego to stan, w którym bezpośrednio po podrażnieniu podeszwy stopy paluch się odgina w grzbietową stronę stopy. Może również temu towarzyszyć wachlarzowe chwilowe ustawienie palców pozostałych (unoszą się one ku górze lekko oraz na boku rozsuwają tak, że pomiędzy nimi pojawiają się przestrzenie wolne). Objaw ten występuje dwustronnie czy też jednostronnie. Analizując reakcję obserwowaną w połączeniu z objawami innymi oraz odruchami, lekarz może zwykle się zorientować, gdzie doszło konkretnie do uszkodzenia mózgu oraz jak są rozległe zmiany.

Nerwowy układ u małych dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a więc pojawienie się objawu Babińskiego dodatniego nie jest powodem do niepokoju rodziców.

Odruch Babińskiego u osób dorosłych powinien być oczywiście ujemny. Ta reakcja jest chwilowa oraz nie powinna się przerodzić w kurczowe oraz utrzymujące się zgięcie palców.

Czy widać te różnice? Jak najbardziej tak. Wiemy już czym różni się objaw Babińskiego dodatni oraz ujemny. Z pozoru wszystko to wydawało się skomplikowane, ale po zapoznaniu się z założeniami teoretycznymi wszystko jest jasne. Musimy to przyznać, prawda? Chyba każdy się właśnie z tym zgodzi. Mamy pełne rozeznanie.