Jakie choroby leczy ortopeda?

Wady postawy chorobą cywilizacyjną? Eksperci biją na alarm! Szacuje się, że problem ten może dotyczyć znacznej części społeczeństwa, w tym nawet 90% dzieci! Nieleczone dysfunkcje kręgosłupa, stóp i kolan mogą prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet trwałego kalectwa. Kiedy warto wybrać się do lekarza? Nie warto czekać, aż ból uniemożliwi normalne funkcjonowanie. Sprawdź, co leczy ortopeda i czy umówienie się na wizytę zawsze wymaga skierowania.

Kim jest lekarz ortopeda?

Ortopeda to lekarz posiadający szeroką wiedzę z dziedziny anatomii oraz biomechaniki. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób związanych z narządem ruchu u dzieci oraz osób dorosłych wywołanych przez urazy mechaniczne lub będące następstwem wad wrodzonych i nabytych. Ortopeda dokonuje diagnozy na podstawie badania mechanicznego oraz zdjęć rentgenowskich, badań ultrasonograficznych, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Leczenie chorób związanych z układem kostno-stawowym może wymagać unieruchomienia kończyny, wdrożenia farmakoterapii lub systematycznej rehabilitacji. Lekarz ortopeda zajmuje się także kwalifikacją do zabiegów chirurgicznych.

Co leczy ortopeda?

Najczęstsze choroby ortopedyczne to:

  • wady postawy (m.in. lordoza, kifoza, skolioza),
  • wady wrodzone,
  • kontuzje (zwichnięcia, skręcenia złamania),
  • uszkodzenia nerwów,
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • schorzenia stóp (urazy, złamania, przedstopie przywiedzione, stopa płasko-koślawa, stopa końsko-szpotawa),
  • zmiany przeciążeniowe,
  • stany zapalne tkanki łącznej.

Kiedy warto wybrać się na konsultację do ortopedy?

Problemy z poruszaniem się, obrzęki nóg, przewlekłe bóle kręgosłupa, mięśni i stawów – to pierwsze sygnały mogące świadczyć o problemach z układem kostno-stawowym. Wady postawy i nieleczone urazy mogą utrudniać normalne funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach prowadzić do nieodwracalnych zmian. W wielu przypadkach operacji da się jednak uniknąć, dzięki regularnemu wykonywaniu ćwiczeń zleconych przez ortopedę lub fizjoterapeutę, a także przyjmowaniu przepisanych leków i uczęszczaniu na rehabilitację. Kluczowe jest jak najszybsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

Do lekarza ortopedy warto wybrać się także z dzieckiem, które rozpoczyna naukę chodzenia w celu oceny budowy szkieletu. Szybka diagnoza i ewentualna rehabilitacja pozwolą zminimalizować ryzyko rozwoju wad postawy w przyszłości.

Czy do lekarza ortopedy trzeba mieć skierowanie?

Pacjent, który chce umówić się na wizytę do lekarza ortopedy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, musi posiadać skierowanie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu. Alternatywą dla wizyty w publicznej placówce ochrony zdrowia jest leczenie prywatne. To opcja, z której korzysta coraz więcej osób w związku z kolejkami do specjalistów na NFZ. W urazach i schorzeniach ortopedycznych czas gra często istotną rolą, dlatego szybka diagnoza i wdrożenie leczenia lub rehabilitacji może pomóc pacjentowi prędzej wrócić do pełnej sprawności.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://medicapark.pl/ortopedia,20,pl