5 powodów, dla których musisz odwiedzić Łódź zimą

Łódź to niezwykle klimatyczne miasto, które każdego roku przyciąga rzesze turystów. Ta niegdyś najdynamiczniej rozwijająca się przemysłowo metropolia na świecie, obecnie zaskakuje zupełnie nowym obliczem. Miasto warto poznać nie tylko z powodu ciekawej historii, ale także z uwagi na bogatą architekturę oraz liczne wydarzenia kulturalne, jakie oferują łódzkie teatry, kluby i inne instytucje. Łódź tętni życiem przez cały rok i jest doskonałym kierunkiem na weekendowy wypad. Poniżej znajdziesz kilka powodów, dla których warto odwiedzić Łódź zimą.

5 powodów, dla których musisz odwiedzić Łódź zimą

Zwiedzanie Łodzi to doskonały pomysł na weekend, ale jeśli chcesz lepiej poznać to miasto i w pełni skorzystać z jego uroków, to przemyśl dłuższy pobyt. Co warto zobaczyć w Łodzi? 

Ulica Piotrkowska

Ulica Piotrkowska w Łodzi to najdłuższy deptak w Polsce. Liczne sklepy, puby i restauracje zachęcają do spaceru, w którego trakcie można zobaczyć wiele znanych pomników, jak np. Ławeczkę Juliana Tuwima, Kuferek Władysława Reymonta czy Fortepian Artura Rubinsteina, a także piękne zabytkowe kamienice – Dom Bankowy Wilhelma Landaua czy pałac bankiera Maksymiliana Goldfedera. Po ulicy można też przejechać się dorożką lub turystycznym tramwajem retro. Jak przystało na filmową stolicę Polski, w Łodzi znajduje się również Aleja Gwiazd. Mosiężne gwiazdy zobaczysz właśnie na ulicy Piotrkowskiej, a dokładnie między ulicą 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina, którym jest miłym miejscem, aby pośród zieleni odetchnąć w czasie wędrówki.

OFF Piotrkowska albo Piotrkowska 217

Przy ulicy Piotrkowskiej, na terenie dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa, znajduje się centrum gastronimiczno-kulturalne Łodzi, zwane OFF Piotrkowska. Zlokalizowane są tutaj pracownie projektantów mody, designu, architektów, kluby muzyczne, liczne restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store oraz klubokawiarnie.

Manufaktura

Łódzka Manufaktura to centrum handlowe, które dla mieszkańców miasta stanowi również centrum spotkań oraz licznych imprez. Z ciekawostek, to druga co do wielkości galeria handlowa w Europie Wschodniej. Na terenie Manufaktury, oprócz sklepów i punktów gastronomicznych, znajduje się również czterogwiazdkowy hotel, centrum konferencyjne, muzea, kręgielnia, ścianki wspinaczkowe, kino oraz klub dyskotekowy. Wszystkie te miejsca rozlokowane zostały wokół placu, który stanowi swoisty rynek.

Z łódzką Manufakturą wiąże się również bardzo ciekawa historia. Dawniej znajdowała się tutaj fabryka włókiennictwa, należąca do Izraela Poznańskiego, dzięki któremu miasto stało się istnym imperium. Obecnie Manufaktura zajmuje powierzchnię 27 hektarów, na jej terenie funkcjonuje 260 sklepów, a koszt zbudowania obiektu wyniósł ok. 270 mln euro!

Muzea

Łódź, z uwagi na bogatą historię, obfituje w muzea. W trakcie weekendowego wypadu szczególnie warto odwiedzić trzy z nich: Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Kinematografii. Pozwolą one zapoznać się z najważniejszymi elementami historii tego miasta, a także stanowić będą ciekawy dodatek do jego zwiedzania.

Murale

Fanom sztuki ulicznej z pewnością spodoba się wycieczka szlakiem łódzkich murali. Dzięki działaniom Fundacji Urban Forms w Łodzi zobaczyć można ponad 50 murali, które swoimi barwami urozmaicają przestrzeń miejską. Warto dodać, że zostały one stworzone przez czołowych street artystów z Brazylii, Australii, Chile, Hiszpanii, Portugalii, Chin, Niemiec, Francji, Rosji, Belgii oraz Polski.

Dlaczego warto zamieszkać w Łodzi?

Łódź jest obecnie 3. co do wielkości i zaludnienia miastem w Polsce. Nic dziwnego bowiem ogrom inwestycji, renowacja budynków post włókienniczych, a także wprowadzenie Łódzkiego Okręgu Przemysłowego sprawiło, że coraz więcej osób decyduje się na pozostanie w tym mieście, a także na przeprowadzkę do niego. Kolejnym powodem, dla którego warto zamieszkać w Łodzi jest położenie — miasto leży bowiem w sercu Polski, więc wszędzie jest blisko. W Łodzi nie trudno także o pracę każdego roku bowiem coraz więcej firm usługowych oraz międzynarodowych przedsiębiorstw decyduje się na przenoszenie swoich siedzib właśnie do tego miasta.

Kolejną zaletą Łodzi jest fakt, że jest tu bardzo zielono: dookoła miasta, a także wokół niego znaleźć można wiele parków, lasów oraz skwerów. W Łodzi jest także dużo tańsze życie i co ważne dużo mniej kosztują mieszkania, a często są dużo lepszej jakości, nowe, prosto od dewelopera. Jeśli interesują Cię mieszkania w Łodzi, sprawdź ofertę apartamenty w Łodzi na Obido.pl.