Jakie właściwości ma sok z buraków?

Beetroot Juice

Ostatnimi czasy do łask powróciły czerwone buraki. Dzięki właściwościom swoim wpływają korzystnie na nasz organizm. Bardzo popularny stał się także sok z buraków, który jest w przygotowaniu niezmiernie łatwy. Jakie ma on właściwości?

Składniki soku z buraka

Buraki czerwone są smaczne oraz bardzo popularne w naszym kraju, które są spożywane pod wieloma postaciami różnymi – jako surówka, w zupie, pieczone, w postaci ćwikły czy też jako dodatek do mięsnych dań. Rzadko się spożywa buraki na surowo, ponieważ są bardzo twarde i mają ziemisty lekko smak. Okazuje się, że buraki surowe są najzdrowsze oraz zawierają prawdziwe bogactwo witamin oraz mineralnych składników. Świetnym pomysłem jest sok z buraków świeżo wyciskany.

W burakach znajdują się substancje o antybakteryjnym działaniu, przeciwpasożytniczym oraz przeciwgrzybicznym. Składniki mineralne oraz witaminy, które znajdują się w burakach to chociażby milibden, lit, bor, cynk, fluor, chlor, miedź, fosfor, wapń, magnez, potas, żelazo, witaminy A, C, E i K oraz witaminę B9 czy też witaminy z grupy B.

Poza tym sok z buraka to również kwasy organiczne, przede wszystkim kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas szczawianowy oraz także kwas winny.  Sok z buraka jest również źródłem błonnika.

Właściwości soku z buraka

Właściwości buraka dla organizmu ludzkiego są naprawdę nieocenione. Z uwagi na swój bardzo bogaty skład, sok z buraka jest polecany osobom szczególnie cierpiącym na anemię. Obecność witamin z grupy B oraz żelaza działa na krwionośny układ oraz procesy tworzenia krwinek czerwonych. Substancje, które znajdują się w soku z buraka tak naprawdę obniżają ciśnienie krwi oraz wpływają korzystnie na poziom cholesterolu. Poszerzają także światło krwionośnych naczyń, co szczególnie jest ważne przy profilaktyce miażdżycowych zmian. Zmniejszają także ryzyko chorób układu sercowego oraz naczyniowego, w tym także udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego oraz także choroby niedokrwiennej serca. Sok z buraka swoje właściwości zawdzięcza betaninie w niej zawartej. Jest polecany z tego względu przy infekcjach wszelkiego rodzaju oraz stanach zapalnych. Zalecany jest szczególnie sok z buraka na kaszel. Na dodatek łagodzi wszelkie dolegliwości z nim związane, poprawia kondycję organizmu oraz wzmacnia odpornościowy układ, w tym także wygląd skóry. Picie regularne soki z buraka znacznie spowalnia procesy starzenia się organizmu.

Jak widać właściwości soku z buraków jest całe mnóstwo. Jesteśmy naprawdę w szoku jak drogocenne właściwości mają buraki.