Aparat wzroku każdego dnia jest wystawiony na ogromne przeciążenia i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wobec tego, pojawienie się stanu zapalnego jest jedną z najpowszechniejszych przypadłości okulistycznych. Jednak co jest jego przyczyną, jak się objawia i w jaki sposób powinno przebiegać jego leczenie?
Stan zapalny oka – czym on jest?
Choroby oczu mogą mieć różne podłoże. Najczęściej są one związane z oddziaływaniem drażniących substancji, patogenów, a także innych czynników zewnętrznych jak np. promieniowanie niebieskie. Trzeba sobie powiedzieć, że choroby oczu, które są powszechne, to przede wszystkim występowanie stanu zapalnego. Wyróżnia się on szeregiem, przykrych objawów, które mogą nawet utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zapalenie oka może mieć różny przebieg i najczęściej obejmuje powierzchnię spojówki, która spełnia rolę ochronną.
Jakie są rodzaje stanów zapalnych w obrębie spojówki i co je powoduje?
Zapalenie spojówek co do zasady dzieli się na to, które ma podłoże alergiczne i na to, które ma podłoże niealergiczne. Jednocześnie z uwagi na przebieg oraz czas trwania, zapalenie spojówek może być:
- nagłe – w przebiegu tej choroby oczu, objawy pojawiają się nagle, najczęściej na skutek kontaktu z alergenem, zwykle ustępują one w krótkim czasie;
- sezonowe – zapalenie spojówek sezonowe spowodowane jest alergenami jak np, pyłki kwiatów i drzew i utrzymuje się przez okres kilku miesięcy, do zakończenia pylenia;
- chroniczne – to zapalenie spojówek utrzymuje się nawet przez cały rok lub więcej i może być efektem stałego kontaktu z patogenem lub wystawiania oczu na intensywne działanie promieniowania niebieskiego.
Zapalenie spojówek zawsze należy leczyć, by nie doprowadzić do rozwoju infekcji i innych schorzeń.
Jak objawia się stan zapalny w obrębie spojówki?
Choroby oczu przebiegające ze stanem zapalnym zazwyczaj dają wyraźne i nagłe objawy. Nie inaczej jest w przypadku zapalenia spojówek. Pacjenci nim dotknięci najczęściej doświadczają:
- uczucia ciała obcego w oku i dyskomfortu;
- nadmiernego pieczenia lub swędzenia oczu;
- przekrwienia spojówek;
- niekontrolowanego łzawienia.
Co ciekawe, zapalenie spojówek o podłożu alergicznym może pojawić się jako objaw dodatkowy. Jest to bowiem nadmierna reakcja organizmu na histaminę, która wydzielana jest w czasie kontaktu z alergenem. Wówczas wyżej opisanym objawom może towarzyszyć także nadmierna wydzielina z nosa, duszności, kaszel lub chroniczne bóle głowy.
Jak można leczyć stan zapalny oka?
Choroby oczu przebiegające ze stanem zapalnym powinny być natychmiast leczone. Jeśli chodzi o zapalenie spojówek o podłożu alergicznym, to w pierwszej kolejności je niezbędne zlokalizowanie alergenu i usunięcie go z bliskiego otoczenia pacjenta. Kolejno zaleca się także podanie leków przeciwhistaminowych, które blokują nadmierną reakcję alergiczną w organizmie. Ważne jest, by stosować także odpowiednie krople do oczu o działaniu przeciwzapalnym. Będą one skutecznie redukować pieczenie, swędzenie oraz inne, nieprzyjemne objawy.
Jak uniknąć stanu zapalnego przy noszeniu soczewek?
Zapalenie spojówek nie wyklucza noszenia szkieł kontaktowych. Jednak konieczne jest dbanie o ich higienę, a także o samą higienę dłoni podczas ich zakładania i zdejmowania. Konieczne są także krople do oczu o działaniu nawilżającym. Alergicy mogą dobrać specjalne soczewki, które są im dedykowane.