Tabletka dzień po – czy warto zastosować?

Tabletka dzień po to bardzo skuteczna i niezwykle bezpieczna forma antykoncepcji awaryjnej, która zapobiega zajściu w ciążę. Mimo to mogą wystąpić pewne nieprzyjemne skutki uboczne. Warto zawsze porozmawiać z ginekologiem przed zażyciem tabletki dzień po o wszystkich przeciwwskazaniach do jej stosowania. Postaw swoje zdrowie na pierwszym miejscu.

Co właściwie dzieje się po zażyciu tabletki dzień po?

Tabletka dzień po, nie jest tym samym, co pigułka aborcyjna, ale będzie ona współpracować z Twoim ciałem, aby zapobiec zajściu w ciążę. Przed zażyciem upewnij się, że faktycznie jej potrzebujesz. Jeśli stosujesz antykoncepcję zgodnie z zaleceniami, nie ma potrzeby przyjmowania antykoncepcji awaryjnej. Jeśli jednak nie przyjmujesz środków antykoncepcyjnych lub pominęłaś pigułkę i nie masz zapasowej formy antykoncepcji, takiej jak prezerwatywa, to właśnie wtedy przydaje się antykoncepcja awaryjna.

Jak działa tabletka dzień po?

Aktywnym składnikiem jest lewonorgestrel, syntetyczna forma hormonu progesteronu, który znajduje się w wielu hormonalnych środkach antykoncepcyjnych. Różnica polega na tym, że dawka lewonorgestrelu jest znacznie wyższa niż w przypadku zwykłej antykoncepcji.

Tabletka dzień po 

Wiele lekarzy podkreśla, że różnią się one w zależności od osoby, ogólne skutki uboczne tabletki dzień po obejmują:

  • Zmiany w cyklu miesiączkowym (takie jak nieregularne krwawienia lub spóźnione miesiączki),
  • Nudności,
  • Zmęczenie,
  • Problemy żołądkowo-jelitowe (zaparcia, biegunka, wzdęcia itp.),
  • Tkliwość piersi,
  • Bóle głowy.

Na szczęście, przy prawidłowym stosowaniu, w ciągu 72-120 godzin od stosunku, tabletka dzień po spełnia swoje zadanie. Ale jeśli nadal stresujesz się zajściem w ciążę, udaj się do swojego lekarza, aby uzyskać dodatkowe zabezpieczenie.

Jak długo zazwyczaj utrzymują się skutki uboczne tabletki dzień po?

Zależy to całkowicie od osoby, ale oto, czego można się spodziewać:

Dzień 1: Po zażyciu pigułki mogą wystąpić łagodne skutki uboczne. Niektóre osoby doświadczają nudności, mogą wymiotować w ciągu kilku godzin od zażycia pigułki, dlatego ważne jest, aby przyjąć kolejną dawkę, aby upewnić się, że jest ona wystarczająco skuteczna.

Dzień 2 oraz 3: Nadal będziesz odczuwać łagodne skutki uboczne, takie jak ból głowy, zmęczenie, tkliwość piersi itp.

Dni od 4 do 5: W tym momencie większość osób nie odczuwa już skutków ubocznych, ale może utrzymywać się tkliwość piersi lub bóle głowy.

Następne kilka tygodni do miesiąca: Zmiany menstruacyjne są tutaj bardzo powszechne. W zależności od tego, kiedy pigułka została przyjęta w cyklu, może wystąpić brak miesiączki lub nieregularne plamienie.

Jak miedziane wkładki wewnątrzmaciczne działają jako antykoncepcja awaryjna?

Alternatywną formą antykoncepcji awaryjnej jest założenie wkładki wewnątrzmacicznej (IUD). Wkładki wewnątrzmaciczne z miedzią są one bardzo skuteczne, gdy są stosowane, w tym celu i mogą być zakładane do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku płciowym.

Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna ma również tę zaletę, że zapewnia długotrwałą antykoncepcję, ale wymaga założenia przez lekarza. Hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne były również badane pod kątem stosowania jako awaryjne środki antykoncepcyjne, ale obecnie są zatwierdzone wyłącznie do stosowania jako rutynowe środki antykoncepcyjne i do leczenia obfitych krwawień miesiączkowych.

W przypadku wystąpienia niepożądanych lub nieoczekiwanych objawów związanych z zażyciem pigułki dzień po lub z zażyciem jej zbyt dużej dawki należy natychmiast skontaktować się z lekarzem rodzinnym albo ginekologiem. Traktuj swoje zdrowie priorytetowo i obserwuj wszystkie możliwe objawy odbiegające od normy.