Skąd sukces książek Blanki Lipińskiej i w jakiej kolejności czytać?

Blanka Lipińska to polska celebrytka i jak dotąd autorka trzytomowej serii książek 365 dni. Pisarka pierwszą powieść wydała w 2018 roku. Publikacja błyskawicznie stała się bestsellerem i jeszcze w tym samym roku w księgarniach ukazała się druga część, a rok później trzecia. Twórczość Lipińskiej była na ustach wszystkich. Książki nazywano „polskim Greyem” i kupiły je miliony Polaków. Na czym polega sukces Blanki Lipińskiej i w jakiej kolejności czytać cykl 365 dni?

Na czym polega sukces Blanki Lipińskiej i „polskiego Greya”?

Książki Blanki Lipińskiej były jednymi z najchętniej kupowanych w 2020 roku. Sukces jej twórczości to poniekąd efekt rosnącej w ostatnich latach popularności książek erotycznych. W 2011 roku wiele osób zachwycało się E.L. James i jej serią Pięćdziesiąt twarzy Greya. W ciągu kilku lat na rynku wydawniczym pojawiło się wiele podobnych treści. Z kolei polskim czytelnikom mogło brakować rodzimej autorki, która napisze równie wciągającą historię erotyczną jak ta o Anastasii Steele i Christianie Greyu.

Pisarka stworzyła wiarygodną historię, z którą mogło utożsamić się wielu czytelników. Inspiracją do napisania cyklu było jej własne niesatysfakcjonujące życie seksualne z partnerem. Lipińska pracowała nad projektami bardzo intensywnie. Świadczy o tym nie tylko szybkie tempo wydawania kolejnych tomów, ale również błyskawiczne zekranizowanie pierwszej części.

Bilety szybko zostały wyprzedane, a gdy 365 dni zniknęło z repertuaru kin, twórczość ponownie zyskała rozgłos z powodu międzynarodowej premiery na Netfliksie. Wówczas film okazał się jednym z najpopularniejszych na platformie w 2020 roku. Obecnie trwają prace nad ekranizacją drugiej części, która ma mieć premierę w 2022 roku.

Książki Blanki Lipińskiej – kolejność czytania serii 365 dni

Blanka Lipińska wydała dotychczas trzy książki, wobec czego kolejność czytania serii nie jest skomplikowana. Osoby, które wcześniej nie miały styczności z twórczością autorki, cykl 365 dni powinny czytać chronologicznie, według następującej kolejności:

  1. 365 dni,
  2. Ten dzień,
  3. Kolejne 365 dni.

365 dni

Gdy 365 dni pojawiło się w księgarniach, wcale nie wyróżniło się ponadprzeciętną obwolutą. Trzeba jednak przyznać, że okładka jest miła dla oka. Choć najważniejsza jest treść, oprawa wciąż stanowi ważny element publikacji, który ma duży wpływ na decyzje zakupowe czytelników. W tym przypadku wielu odbiorców zostało zauroczonych czarującym i pełnym pożądania spojrzeniem widocznego na obwolucie mężczyzny.

Właśnie tak można wyobrażać sobie głównego bohatera – Massimo Torricellego – młodego szefa sycylijskiej mafii. Postanawia on odnaleźć i porwać kobietę, która ukazała mu się we śnie, gdy w krytycznym stanie trafił do szpitala. Torricelli ma ogromną władzę i niekończące się środki finansowe. Zawsze dostaje to, czego chce.

Po kilku latach na Sycylii rzeczywiście pojawia się właśnie „ta” kobieta – Laura Biel. Jest znudzoną polską turystką i zadziorną miłośniczką luksusowych marek, która tkwi w nie do końca udanym związku. W pewnym momencie zostanie uprowadzona i dostanie od Massimo 365 dni na pokochanie go. Między dwojgiem zaiskrzy, a zmysłowy i wyrafinowany seks wywróci ich życie do góry nogami.

Ten dzień

W promocji drugiej części serii 365 dni autorka bezpośrednio wykorzystuje swój wizerunek, gdyż z okładki Tego dnia spogląda na czytelników już sama pisarka. Ta historia jest dużo dynamiczniejsza niż 365 dni. Laura Biel wiedzie na Sycylii bajkowe życie – otrzymuje dziesiątki drogich prezentów, pojawia się na wystawnych kolacjach i wyprawia huczne wesele. Podobnie jak w poprzedniej części wydarzeniom nieustannie towarzyszy ostry seks.

Wspomniane wątki to, oczywiście, ledwie wierzchołek góry lodowej, gdyż autorka przygotowała czytelnikom znacznie więcej atrakcji. Sielanka jednak nie może trwać wiecznie. Spokój zakłócają gangsterskie porachunki Massimo. Bycie żoną najniebezpieczniejszego gangstera ma swoje konsekwencje i wszyscy się o tym przekonają.

Kolejne 365 dni

Kolejne 365 dni to ostatnia i jednocześnie najkrótsza część erotycznej trylogii. Zaczyna się dramatycznie, bowiem ciężarna Laura zostaje postrzelona. Massimo musi podjąć decyzję, kogo uratować. Ukochaną czy dziecko? To wydarzenie zmieni życie obojga na zawsze. Jak sama autorka wskazywała, ostatni tom to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Wielu fanów twórczości Blanki Lipińskiej uważa tę część za najlepszą spośród wszystkich trzech i jest zdumiona zakończeniem. Z kolei inni nie mogą pogodzić się z finałem historii Laury i Massimo. Sprawdź, co wśród czytelników wywołało takie poruszenie – kup e-booka Kolejne 365 dni w księgarni online Virtualo.