Przebarwienia na skórze – jakie zabiegi są najskuteczniejsze?

Jednolity koloryt skóry sprawia, że cera wygląda młodziej i bardziej promiennie. Dlatego wszelkiego rodzaju plamy pigmentacyjne są tak niepożądane. Na szczęście istnieje wiele metod, dzięki którym można usunąć istniejące przebarwienia. Poznaj domowe sposoby na przebarwienia, a także skuteczne zabiegi.

Jak powstają przebarwienia i jak im zapobiegać?

Przebarwienia są defektem kosmetycznym. Określa się je mianem zaburzeń pigmentacyjnych. Do ich powstawania dochodzi na skutek nieprawidłowego funkcjonowania komórek barwnikowych, które odpowiadają m.in. za produkcję melaniny. To barwnik skóry, do którego należy przede wszystkim ochrona DNA komórek skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Jeśli praca melanocytów zostaje zaburzona, wówczas może dochodzić do nierównomiernego rozprowadzania melaniny albo do zwiększonej produkcji tego barwnika. Skutkuje to pojawieniem się brązowych plam, a czynnikami sprzyjającymi są m.in. stany zapalne, promieniowanie ultrafioletowe, zmiany hormonalne (jako następstwo ciąży lub terapii hormonalnej).

Niezależnie od tego, z jakiej przyczyny przebarwienia pojawiają się, można im skutecznie zapobiegać. Podstawą jest ochrona skóry przed niekorzystnym wpływem słońca, tj. stosowanie kremów z filtrem zabezpieczającym przed promieniowaniem UV.

Rodzaje przebarwień skóry

Wśród przebarwień twarzy można wymienić m.in.:

  • plamy soczewicowate – powstające na skutek fotostarzenia, za którą odpowiada nadmierna ekspozycja na światło słoneczne;
  • melasmę – są to plamy na skórze twarzy, za które odpowiadają zmiany hormonalne; są typowe u kobiet w czasie ciąży i kobiet w przypadku antykoncepcji hormonalnej – wówczas, gdy wystawiają skórę na działanie słońca;
  • przebarwienia pozapalne – są to przebarwienia związane ze stanami zapalnymi, typowymi dla trądziku czy łuszczycy; za ich powstawanie mogą odpowiadać niektóre leki, substancje chemiczne, kosmetyki.

Jeśli chodzi o problemy z niewłaściwą pigmentacją skóry, wyróżnia się tzw. plamy starcze (plamy wątrobowe) – typowe dla osób starszych, które nie stosują ochrony przeciwsłonecznej.

Jak się pozbyć przebarwień na skórze?

Przebarwienia na twarzy czy dłoniach nie są wyzwaniem dla medycyny estetycznej. Istnieje wiele zabiegów, dzięki którym można wyeliminować brązowe plamy w sposób całkowicie bezinwazyjny.

Laser na przebarwienia

Niezależnie od przyczyny przebarwień świetnie zadziała laser. Szczególnie polecany jest zabieg Harmony Dye-VL z wykorzystaniem najnowszej generacji urządzenia.

Podczas zabiegu emitowane jest promieniowanie laserowe, które działa w najgłębszej warstwie naskórka. Oddziałując termicznie na komórki zawierające barwnik, niszczy je. Chociaż skóra bezpośrednio po zabiegu ciemnieje, po kilku tygodniach ulega złuszczeniu. W efekcie odzyskuje ona naturalny kolor – ciemniejsze plamy znikają – wyjaśnia przedstawicielka Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Velvet Clinic.

Domowe sposoby na pozbycie się przebarwień

Aby usunąć przebarwienia, można zastosować domowe zabiegi. Warto jednak podkreślić, że nie będą one tak skuteczne jak zabiegi laserowe. Chociaż szczególną popularnością cieszy się maseczka z sody oczyszczonej i cytryny, nie warto eksperymentować. Lepiej sięgnąć po gotowe preparaty – kremy czy serum albo dermokosmetyki.

Krem na przebarwienia

Krem na przebarwienia zawiera składniki aktywne, które wspomagają działanie rozjaśniające. Może zawierać np. witaminę C, kwasy owocowe oraz inne substancje pomagające wyrównać koloryt skóry. Tego rodzaju kosmetyk może sprawdzić się na przebarwienia na twarzy.

Serum na przebarwienia

Serum na przebarwienia skóry charakteryzuje się obecnością bardziej skoncentrowanych składników. Na liście wykorzystanych substancji aktywnych mogą znaleźć się np. kwas migdałowy, kwas glikolowy w optymalnym stężeniu. Popularne są także środki z witaminą C czy retinolem.

Maść na przebarwienia

Tego rodzaju kosmetyki zwykle stosowane są na potrądzikowe przebarwienia na twarzy. Niektóre preparaty mogą być przygotowywane indywidualnie – na zlecenie dermatologa.

Pamiętaj! Chociaż istnieje wiele sposobów na pokonanie przebarwień, niemałe znaczenie odgrywa prawidłowa pielęgnacja skóry – uwzględniająca m.in. ochronę przed słońcem. To szczególnie ważne, jeśli zmagasz się np. ze zmianami hormonalnymi.