Plany lekcji do druku – jak samodzielnie stworzyć i wydrukować plan lekcji?

Właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny i oczywiście wiąże się to z powrotem uczniów do szkolnych ławek. Nowe przedmioty, zajęcia dodatkowe oraz aktywności pozaszkolne mogą przyprawiać o mały zawrót głowy, dlatego od samego początku warto się dobrze zorganizować i zadbać o to, aby wszystkie najważniejsze wydarzenia w życiu dziecka były zaplanowane. W tym celu niezastąpionym narzędziem jest plan lekcji, który można umieścić zarówno w piórniku czy zeszycie, jak i powiesić nad biurkiem.

W tym artykule przygotowaliśmy kilka porad dla uczniów i ich rodziców, dzięki którym będą mogli samodzielnie przygotować plany lekcji, a to wszystko dzięki wykorzystaniu swojej drukarki! Podpowiemy, z jakich narzędzi warto korzystać oraz jakie ustawienia wybrać, aby finalna jakość wydruku była satysfakcjonująca. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem i chciałbyś dowiedzieć się więcej, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem! 

Jak samodzielnie wydrukować plan lekcji? 

W pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy chcemy skorzystać z gotowego planu lekcji, który bez problemu znajdziemy w internecie w wielu konfiguracjach i wzorach, czy jednak stawiamy na coś spersonalizowanego i chcemy plan dla naszego dziecka stworzyć samodzielnie. W przypadku drugiej opcji ogranicza nas tylko wyobraźnia! Mogą to być ulubione zdjęcia Twojej pociechy, jego idole, ulubione zwierzaki czy grafiki przedstawiające hobby, którym pasjonuje się dziecko. 

Świetnym narzędziem, które pozwoli Ci przygotować tego typu plan, jest Canva. Narzędzie jest dostępne w wersji darmowej i premium. Zawiera gotowe przykłady planów lekcji, które możesz dowolnie modyfikować: zmieniać kolory, grafiki, napisy i inne ustawienia. Program jest bardzo intuicyjny, a dodatkowo na YouTube znajdziesz tutoriale, które ułatwią Ci jego obsługę. Poszczególne przedmioty możesz uzupełnić z poziomu programu lub wydrukować „pusty” i wypełnić go ręcznie. Gotowy plan lekcji możesz zapisać w dowolnym formacie jak m.in. JPG, PNG czy PDF. 

Jak przygotować drukarkę do wydruku planu lekcji? 

Jeżeli chcesz, aby stworzony przez Ciebie plan lekcji spodobał się Twojemu dziecku i wyglądał idealnie, to warto zajrzeć do ustawień druku. W pierwszej kolejności upewnij się, że rozmiar planu jest dostosowany do formatu A4 i czy cała tabelka zmieści się na jednej stronie. W tym celu wejdź w plan, a następnie w górnym pasku wybierz opcję „Podgląd wydruku”. Jeżeli plan rozciągnął się na dwie strony, to musisz go zmniejszyć i ponownie dopasować. 

Jakie zmiany zastosować? 

Przede wszystkim zalecamy, aby grafika znajdowała się w PDF-ie. Jeżeli rozmiar się zgadza, to ponownie wejdź w plik, w którym masz zapisany plan i kliknij kombinację klawiszy ctrl+P. To działanie spowoduje uruchomienie okna dialogowego, w którym możesz zmienić ustawienia druku. W tym miejscu możemy zmienić jakość wydruku i niestety nie ma na to jednego rozwiązania, gdyż konkretne kroki, które trzeba wykonać, są uzależnione od posiadanej przez nas drukarki. Najczęściej tę funkcję znajdziemy we „Właściwości drukarki” i „Zaawansowane”.

W przypadku drukarek HP znajduje się tam opcja „Ustawienia jakości”, w której, jak sama nazwa wskazuje, możemy ustawić wyższą jakość druku. Dzięki temu rozwiązaniu mamy pewność, że wydrukowany przez nas plan będzie nasycony, intensywny, a kolory idealnie odwzorowane. 

Materiały eksploatacyjne, czyli postaw na jakościowe produkty! 

Za wygląd wydruków odpowiada nie tylko drukarka, lecz także (jak nie przede wszystkim) jakość materiałów eksploatacyjnych. Kupując konkretne produkty, możesz zdecydować się zarówno na oryginały, jak i markowe zamienniki, których jakość jest porównywalna, a są dużo tańsze. Zwróć uwagę również na wydajność tuszów i tonerów oraz szacowany średni koszt wydruku jednej strony. 

W sklepie internetowym dodrukarki.pl znajdziesz profesjonalne materiały eksploatacyjne w formie oryginalnej i alternatywnej dla większości modeli drukarek laserowych i atramentowych, które są dostępne na rynku.