Trening a przeciążenia mięśni lub stawów – jak reagować?

Przeciążenie mięśni i stawów, jakie występuje po treningu, to dosyć częste zjawisko, które wbrew pozorom nie dotyczy tylko początkujących, ale także zaawansowanych sportowców. Przeciążenie najczęściej wynika ze zbyt długiego i intensywnego powtarzania tych samych czynności, pomiędzy którymi nie było wystarczającej ilości czasu na regenerację. Z racji tego, że przeciążenie może być groźne w skutkach, warto wiedzieć, jak do niego nie dopuścić.

Nie forsuj się

Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby powracające do sportu po pewnym czasie nieobecności jest zbyt intensywny trening. W czasie gdy nie trenujemy, nasz organizm stopniowo odzwyczaja się od aktywności, a mięśnie i stawy tracą elastyczność, przez co łatwiej mogą ulegać przeciążeniom. Dlatego ważne jest, aby aktywność wprowadzać stopniowo, reagując na tolerancję wysiłku przez nasz organizm i nie zmuszać ciała do nadmiernego wysiłku. Forsowanie tyczy się także osób zaprawionych w danej dyscyplinie, którym zdarza się zapominać o granicach tolerancji swoich mięśni w pogoni za lepszymi wynikami. Stąd u takich osób często pojawiają się kontuzje, które mogą wymusić wstrzymanie treningów nawet na długie miesiące.

Wykonuj poprawnie ćwiczenia

Niezależnie od tego, czy zaczynamy nową aktywność, czy uprawiamy sport od dłuższego czasu, warto rozważyć zasięgnięcie porady u trenera, który jest osobą wykwalifikowaną i z pewnością pomoże opracować poprawne wzorce ruchowe. W ten sposób zyskujemy pewność, że nasz trening jest bezpieczny, a mięśnie i stawy pracują w prawidłowy sposób, tym samym minimalizując ryzyko kontuzji. Stosowanie właściwej techniki ma kluczowe znaczenie, jednak równie ważne jest kontrolowanie zużycia sprzętu, który używamy do swoich aktywności. Na przykład w przypadku biegacza ogromną rolę będą odgrywały buty, które wymagają systematycznej wymiany co określony czas i ilość przebytych kilometrów.

Urozmaicaj swoje treningi

Głównym czynnikiem, który przyczynia się do przeciążeń i kontuzji, jest rutyna. Dlatego, zamiast skupiać się na jednym rodzaju ćwiczeń, warto urozmaicać swój program treningowy. Włączenie różnorodnych aktywności o niewielkim zaangażowaniu, takich jak spacery, jazda na rowerze, pływanie czy jogging w wodzie, może pomóc w zapobieganiu kontuzjom spowodowanym nadmiernym obciążeniem, umożliwiając organizmowi korzystanie z różnych grup mięśniowych i nieprzeciążanie żadnej z nich.

Co robić, gdy dojdzie do przeciążenia?

W zależności od stopnia przeciążenia organizmu najbezpieczniej jest zawiesić treningi na pewien czas. Oprócz tego warto skorzystać z porady fizjoterapeuty lub rehabilitanta, który pomoże dobrać ćwiczenia stopniowo usprawniające dany region ciała. Natomiast w przypadku dolegliwości bólowych na tle mięśniowo-stawowym poleca się środki o działaniu przeciwzapalnym. Dobrym pomysłem może być zastosowanie deksketoprofenu, który można stosować na pusty żołądek, przez co efekt przeciwbólowy można uzyskać nawet po 30 minutach od zastosowania.