Kiedy dziecko potrzebuje wsparcia logopedy?

Wielu rodziców obserwujących swoje pociechy, które jeszcze nie mówią perfekcyjnie, zastanawia się nad tym, kiedy ich maluchom potrzebne będzie wsparcie logopedy. Niektórzy niepokoją się już wtedy, gdy dziecko ma niespełna dwa lata i nie mówi nic, inni czekają do ukończenia 3. roku życia, gdyż wiele osób sądzi, że jest to wiek, w którym dziecko powinno już koniecznie mówić. Jak to wygląda naprawdę? Kiedy dziecku potrzeba jest pomoc logopedy?

Kiedy konsultacja logopedyczna jest niezbędna?

Każdy rodzic powinien bardzo uważnie obserwować rozwój swojej pociechy i zawsze, gdy tylko coś go zaniepokoi konsultować się w tej sprawie ze specjalistą. Kiedy pomoc logopedyczna staje się niezbędna? To przede wszystkim sytuacje w których: – dziecko ma poważne problemy z podstawowymi czynnościami takimi jak: ssanie, połykanie, gryzienie oraz żucie; – niemowlę ukończyło 3. miesiąc życia, a nie wydaje z siebie gardłowych dźwięków;

  • po ukończeniu 7. miesiąca życia dziecko nie wymawia ciągu słów;
  • po ukończeniu 1. roku życia dziecko nie wypowiada przynajmniej kilku pojedynczych słów;
  • gdy w wieku dwóch lat dziecko ma mocno ograniczony zasób słownictwa i nie tworzy samodzielnie prostych zdań, składających się z przynajmniej dwóch wyrazów;
  • dziecko mówi niewyraźnie, a jego wypowiedzi są niezrozumiałe (w tym, przypadku wiek nie ma znaczenia);
  • w czasie mówienia dziecko wysuwa język między zęby lub nadmiernie się ślini;
  • dziecko mające co najmniej cztery lata nie wymawia głosek s,z,c,dz;
  • dziecko, które ukończyło 5 lat nie wymawia głosek sz, rz,cz dź;
  • dziecko po 6. roku życia nie wymawia głoski r;
  • dziecko ma trudności z nauką pisania i czytania;
  • dziecko ma problem z jąkaniem się.

Często konsultacje logopedyczne stanowią również środek wspomagający leczenie ortodontyczne.

Konsultacja logopedyczna a diagnoza

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy warto iść do logopedy, jeżeli dziecko ma zdiagnozowane inne schorzenia, mogące wpływać na opóźnienie rozwoju mowy. Jak najbardziej takie konsultacje są słusznym wyborem. Praca z logopedą jest niezwykle ważna dla rozwoju dzieci, które mają zdiagnozowaną afazję dziecięcą, opóźniony rozwój mowy, mutyzm, zespół Aspergera lub zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia słuchu, niepełnosprawność umysłową czy wady wymowy. W wymienionych wcześniej przypadkach im szybciej zostanie wprowadzona terapia logopedyczna, tym lepsze można osiągnąć efekty, a dziecku łatwiej będzie stawić czoło problemom, z którymi musi się zmagać.

Gdzie szukać pomocy logopedy?

Wbrew pozorom znalezienie logopedy nie jest łatwym zadaniem. Dlaczego? Musi być to osoba, która ma nie tylko szeroki zakres wiedzy związanej z leczeniem zaburzeń mowy. Musi być także dobrym psychologiem i mieć odpowiednie podejście do pacjentów, szczególnie gdy są nimi małe dzieci. Wybór dobrego i profesjonalnego logopedy ma kluczowe znaczenie dla efektywności terapii. Dlatego warto poczytać opinie innych o specjalistach, popytać znajomych i dokładnie przejrzeć ofertę lokalnych gabinetów, aby wybrać ten najlepszy i najbardziej odpowiadający potrzebom pacjenta.