Perfekcyjny rodzic, czyli jak spakować plecak dziecka na wycieczkę?

W życiu każdego rodzica przychodzi czas, kiedy dziecko staje się coraz bardziej samodzielne. Kilkulatek coraz chętniej spędza czas poza domem i bierze udział w przyjęciach oraz wycieczkach, podczas których może bawić się z rówieśnikami. Aby jednak spędzony na wycieczce czas rzeczywiście był przyjemny, warto zatroszczyć się o to, by w plecaku dziecka znalazły się wszystkie niezbędne rzeczy. Jak spakować dziecko na wycieczkę, by dobrze bawiło się pod nieobecność rodziców?

Po pierwsze – przekąski

Jeśli nie wiesz, jak spakować plecak na wycieczkę, spieszymy z pomocą! Warto zacząć od najważniejszego, czyli przekąsek i napojów. Bez względu na to, czy organizatorzy wycieczki zapewniają posiłek, czy też nie, niewielka przekąska oraz napój dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwolą sięgnąć po zapasy w awaryjnej sytuacji, np. gdy dziecko się zmęczy lub zgłodnieje, bo nie zasmakował mu zaserwowany posiłek. Ważne, by przekąska była zdrowa i dostarczała energii – to szczególnie istotne, jeśli dziecko podczas wycieczki bierze udział w aktywnościach fizycznych, np. jeździ na rowerze, gra w piłkę czy pływa kajakiem. Możesz spakować dziecku np. pokrojone owoce, orzechy lub gorzką czekoladę. Dobrym rozwiązaniem będzie także kanapka z chleba pełnoziarnistego. Nie zapomnij o butelce wody!

Komfort przede wszystkim

Jeśli dziecko wyrusza w podróż survivalową lub pogoda jest niepewna, zadbaj o jego komfort, pakując do plecaka np. skarpetki i buty na zmianę, a także składany płaszczyk przeciwdeszczowy. Dzięki temu pozwolisz uniknąć dyskomfortu, a może nawet przeziębienia spowodowanego przemoknięciem. Jeśli wycieczka odbywać się będzie w słoneczny dzień, do plecaka spakuj także krem z filtrem i naucz dziecko, jak nałożyć go na twarz i ciało. Wytłumacz, dlaczego to takie ważne, i przypomnij, żeby zastosowało kosmetyk przed wyjściem na plażę czy pieszą wycieczkę po górach. Nic tak nie odbiera radości z wyjazdu jak poparzenie słoneczne! Ochrona przed słońcem jest bardzo istotna, ale sam krem z filtrem nie wystarczy, by w pełni ochronić dziecko. Warto zadbać o to, by maluch zabrał ze sobą także ulubione nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Jak jeszcze zapewnić dziecku komfort podczas wycieczki? Dobrym pomysłem jest spakowanie do plecaka nawilżanego papieru toaletowego. Dzięki temu dziecko będzie mogło odświeżyć się w dowolnym momencie. Aby mieć pewność, że będzie on bezpieczny dla skóry dziecka i nie wywoła reakcji alergicznych, warto wybrać sprawdzoną markę, np. Velvet.

Dodatki – o czym warto pamiętać?

Jeśli dziecko zabiera ze sobą gadżety elektroniczne, warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Wspólnie wybierzcie pokrowiec na tablet czy telefon i wytłumacz maluchowi, dlaczego to tak ważne, by przed włożeniem do plecaka włożyć sprzęt do etui. Zarysowany ekran lub poważniejsze szkody mogą okazać się bowiem kosztowne! To samo dotyczy dokumentów – jeśli wycieczka jest dłuższa, konieczne może okazać się zabranie podstawowych dokumentów – legitymacji szkolnej, paszportu czy zaświadczenia o szczepieniach lub ubezpieczeniu. Aby w plecaku nie uległy zalaniu lub podarciu, warto zapakować je w koszulkę, teczkę lub specjalne etui na dokumenty dopasowane rozmiarem.

Przede wszystkim pamiętać należy jednak o tym, że plecak powinien być jak najlżejszy, by niesienie go nie sprawiało dziecku kłopotu i by dziecko nie zniechęciło się do kolejnych wyjazdów. Odpowiednio spakowany plecak małego wycieczkowicza to ważny krok w drodze do usamodzielnienia się.