Opieka nad seniorem – na co zwrócić uwagę?

Opieka nad starszą osobą to zawsze duże wyzwanie dla rodziny. Często wymaga ona nie tylko poświęcenia czasu, ale i dużego zaangażowania, cierpliwości czy przeorganizowania swojego prywatnego życia, po to, aby senior miał wsparcie przez większość część dnia lub nawet przez całą dobę. O co musisz zadbać w sytuacji, gdy zamierzasz się opiekować osobą starszą? O czym warto pamiętać? Podpowiadamy!

Stan zdrowia seniora

Do najważniejszych kwestii należy stan zdrowia seniora. Bywa, że taka osoba nie jest sama w stanie ocenić tego, jak się czuje. Dbaj o jej regularne badania i obserwuj ją. W sytuacjach niepokojących zawsze reaguj. Na pewno pomocne będzie umówienie się na wizytę do specjalisty, a nawet towarzyszenie w niej starszej osobie, dlatego musisz znać jej dolegliwości czy historię choroby. 

Duże znaczenie ma również przygotowywanie odpowiednich leków, które musi zażyć. Choć te sytuacje wydają się prozaiczne, to jednak z wiekiem dana osoba może mieć z nimi nie lada problem. Często wsparcie w powyższych sytuacjach pozwala jej lepiej poczuć się psychicznie, co z kolei ma wpływ na jej ogólny stan. 

Codzienność też jest ważna

Opieka nad osobą starszą to nie tylko wyjątkowe sytuacje. Chodzi również o pomaganie seniorowi w codziennych czynnościach. Często wiek czy stan zdrowia wpływają na ograniczenie ruchowe starszych ludzi, dlatego musisz pomóc im m.in. w porannej i wieczornej toalecie, przygotować i podać posiłki o różnych porach dnia. Oczywiście, jeśli senior jest samodzielny – wówczas wyręczanie go nie jest dobrym pomysłem. 

Twoim zadaniem jest ocena tego, czy dana osoba sama potrafi i może zadbać o swoją higienę. Bez względu na wszystko warto zadbać o to, aby w mieszkaniu znalazły się rozwiązania, które będą wygodne i pomocne na co dzień tak jak np. uchwyty przy toalecie, krzesełko pod prysznicem, laski i kule ortopedyczne przy łóżku. 

Kontakt z drugim człowiekiem

Z biegiem lat seniorzy mogą czuć się niepotrzebni. Starość powoduje, że zaczynają się zamykać w sobie, a gdy dołączy do tego choroba, wówczas często całkowicie odcinają się od ludzi. Nie można na to pozwolić. Kontakt z innymi osobami i relacje z rodziną to coś, co da im siłę do dalszego życia. Zwykła rozmowa, wyjście na kawę, krótki spacer czy niedzielny obiad to chwile, które są potrzebne i sprawią im wiele radości. Warto też namówić starszą osobę na jakieś hobby. Jeśli w okolicy działa Klub Seniora, to jest to znakomite miejsce na różnego rodzaju aktywności i zawarcie nowych znajomości.