Osteofitoza jest objawem zwyrodnieniowej choroby. Pojawia się ona między innymi na trzonowych kręgowych krawędziach, w okolicy kolanowego stawu, stawów dłoni, stawu biodrowego czy też palców. Kostne narośle znacznie utrudniają poruszanie oraz także zginanie kończyn. A jak przebiega rehabilitacja? Kiedy musimy się poddać leczeniu chirurgicznemu?
Osteofitoza i choroba zwyrodnieniowa
Osteofitoza jest postacią zwyrodnieniowych zmian kości. Wyróżnia się kostnymi naroślami. Zmiany są świetnie widoczne na zdjęciach RTG. Kostne wypustki są powiązane ściśle ze zwyrodnieniową chorobą, która poprzez destabilizacją samych procesów degradacji chrząstki ma wpływ na morfologiczne zmiany, ale nie tylko. Mowa także o zmianach molekularnych, biochemicznych czy też biomechanicznych tkanki kostnej. Rozwój tego schorzenia spowodowany może być przez liczne czynniki. Zwyrodnieniowa choroba wywołuje u nas stwardnienie, jak i także zagęszczenie kośćca, utratę masy stawowej chrząstki, owrzodzenie czy też podchrzęstne torbiele przy kręgach oraz także przy stawach. Podczas choroby zostaje ograniczony sam zakres ruchów, zginaniu kończyn niestety towarzyszy mocy ból oraz się pojawia stan zapalny.
Przyczyny oraz przebieg
Same przyczyny rozwoju osteofitozy mogą być naprawdę różne. Często się wymienia znaczne osłabienie kondycji stawów oraz kośćca podczas procesu starzenia. U starszych ludzi ryzyko pojawienia się tejże dolegliwości wzrasta znacznie. Tak samo jak u osób z genetycznymi skłonnościami do reumatycznych chorób. Nadwaga jest jedną z przyczyn najczęstszych kostnych narośli. Wśród osób ze zwyrodnieniem kolanowych stawów, aż sześćdziesiąt pięć procent z nich ma otyłość czy też nadwagę. Zwyrodnienia postępują przez obciążenie permanentne stawów, które jest spowodowane zwiększoną masą ciała.
Tryb życia siedzący oraz także zła higiena snu mogą się także przyczyniać do powstania kostnych zmian. Osteofitoza pojawia się bardzo często u sportowców, którzy są narażeni stale na kontuzje stawów oraz kości.
Objawy i diagnostyka
Najbardziej dokuczliwym objawem oraz także najbardziej zauważalnym jest bardzo silny ból w miejscach, w których występują zwyrodnienia. Obszar, który jest zajęty zmianami może mocno drętwieć, a ból sam w sobie promieniuje czas nawet do kręgosłupa. Osteofitoza ogranicza stopniowo zakres ruchów. Poprzez zwyrodnienie kręgowych trzonów obciążenie się przenosi na struktury sąsiednie, co w co po niektórych przypadkach doprowadza do unieruchomienia osoby chorej. Stawy są zesztywniałe, a do tego pojawia się stan zapalny, stawowe wysięki czy też tak zwana krepitacja. Osteofitoza kręgowych trzonów wiąże się ze znacznie utrudnionym ruchem piersiowej klatki oraz także problemami z oddychaniem.