Ochrona przed słońcem: stosuj ją przez cały rok, nie tylko latem!

Słońce jest niezbędne dla zachowania zdrowia człowieka, zarówno tego mentalnego, jak i fizycznego. Co jednak zrobić, gdy wystawiliśmy się na nie przez zbyt długi czas? Jak zapobiegać poparzeniom słonecznym?

1. Jak promieniowanie słoneczne wpływa na organizm człowieka?

2. Ochrona przed słońcem nie tylko w sezonie letnim – dlaczego jest ważna cały rok?

3. Jakie substancje blokują promieniowanie ultrafioletowe?

4. Promieniowanie UV – jakich kosmetyków używać by zminimalizować jego działanie?

Jak promieniowanie słoneczne wpływa na organizm człowieka?

Nie da się ukryć, że obecność słońca jest dla człowieka bardzo ważna. Dzięki niemu nasz organizm doświadcza stymulacji niezbędnej do produkcji witaminy D, odpowiedzialnej między innymi za prowadzenie właściwej gospodarki wapniowo-fosforanowej, a także zdrowy wygląd włosów i skóry. Codzienna styczność z promieniami słonecznymi jest więc niezbędna dla zachowania zdrowia. Jednak jeżeli wystawimy się na nie przez zbyt długi czas, możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Zbyt duża ekspozycja na promieniowanie UV może powodować zaczerwienienie, pieczenie i schodzenie zewnętrznej warstwy skóry, a nawet – w przypadku długotrwałego działania – poważne poparzenia ciała. Podobne, regularne sytuacje mogą nawet prowadzić do powstawania nowotworów skóry, jak na przykład czerniak.

Ochrona przed słońcem nie tylko w sezonie letnim – dlaczego jest ważna cały rok?

Kremy i filtry przeciwsłoneczne najczęściej kojarzą nam się z okresem wakacyjnym lub urlopowym – wychodzeniem na plażę, opalaniem się czy też spędzaniem czasu na różnego rodzaju sportach i aktywnościach outdoorowych. Sezon letni to jednak nie jedyny okres w roku, w którym powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem. Z negatywnymi skutkami promieniowania UV musimy zmierzyć się także zimą, szczególnie gdy spędzamy dużo czasu na zewnątrz na śniegu, ponieważ odbija on promienie słoneczne. Wiosną i jesienią nasza ogólna ekspozycja na słońce jest mniejsza, jednak nadal – szczególnie gdy spędzamy większą część dnia na świeżym powietrzu – powinniśmy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem.

Jakie substancje blokują promieniowanie ultrafioletowe?

Najlepszym sposobem na unikanie wystawienia na negatywne działanie słońca jest unikanie przebywania na zewnątrz w godzinach 12-15, szczególnie latem. To w tej porze ilość promieniowania UV jest największa, ponieważ samo słońce jest najbardziej aktywne na naszej szerokości geograficznej. Jeżeli jednak nie możemy pozwolić sobie na pozostanie wewnątrz domu czy biura, powinniśmy zadbać o zastosowanie odpowiednich kosmetyków. Działanie promieni słonecznych najskuteczniej powstrzymują balsamy, kremy przeciwsłoneczne, pudry i pomadki z filtrem UV. Najpowszechniej stosowanymi substancjami posiadającymi działanie filtrujące i absorbujące promieniowanie UV są dwutlenek tytanu, tlenek cynku, oktokrylen oraz silatrisol. Podstawą ochrony przed szkodliwym działaniem UV są także okulary przeciwsłoneczne i dopasowana do pogody odzież.

Promieniowanie UV – jakich kosmetyków używać by zminimalizować jego działanie?

Podstawowe kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej to przede wszystkim kremy, pomadki i balsamy rozprowadzane po powierzchni skóry, posiadające w składzie substancje blokujące UV. W zależności od stopnia osłony będą one miały różne numery – im wyższy, tym produkt lepiej blokuje szkodliwe działanie słońca. Kosmetyki o dużych filtrach przeznaczone są głównie na lato, podczas gdy te o niższym numerze sprawdzą się w sezonie jesienno-zimowym. Serie kosmetyczne zawierające różne produkty mające chronić naszą skórę znajdziemy między innymi u takich popularnych marek, jak Bioderma, Vichy, Holika czy La Roche-Posay. Te kosmetyki znajdziesz na stronie Drogeria Magnuspharm.