MBA w ochronie zdrowia – poznaj nowy, przyszłościowy kierunek studiów

MBA kojarzy się przede wszystkim z międzynarodowymi firmami i wielkimi korporacjami. Niewiele osób kojarzy studia MBA z instytucjami zajmującymi się ochroną zdrowia, podczas gdy właśnie tam zapotrzebowanie na absolwentów tego kierunku jest równie duże. Dowiedz się więcej o kierunku MBA w ochronie zdrowia!

Kierunki studiów zmieniają się tak dynamicznie, jak rzeczywistość społeczna. Rozwój technologii, cyfryzacja, wyzwania związane z powstawaniem nowych struktur organizacyjnych – to wszystko sprawia, że pojawia się konieczność powstawania nowych zawodów, a wraz z nią – osób posiadających określone kwalifikacje. Współcześnie do zarządzania podmiotami w ochronie zdrowia potrzeba coraz więcej kompetencji, które pozwolą efektywnie zarządzać szpitalami, przychodniami czy innymi placówkami świadczącymi usługi na rzecz zdrowia. Część problemów, z którymi boryka się polska służba zdrowia i które najdotkliwiej dotykają pacjentów, będą mogli rozwiązywać absolwenci MBA w ochronie zdrowia. Co to za kierunek studiów?

MBA – co to za studia?

MBA, czyli Master of Business Administration to specjalistyczne studia podyplomowe dedykowane kadrze menedżerskiej. Narodziły się w Stanach Zjednoczonych w latach 50, jednak do Polski dotarły znacznie później. To, co wyróżnia studia MBA, to nastawienie na rozwijanie umiejętności praktycznych oraz prestiż wynikający z postrzegania tego kierunku studiów jako elitarnego i otwierającego drzwi do kariery.

MBA w ochronie zdrowia – do kogo są skierowane?

MBA w ochronie zdrowia prowadzone w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University (WSB NLU) to oferta skierowana szczególnie do osób, które aspirują do zarządzania wszelkimi jednostkami zdrowia, takimi jak przychodnie, ośrodki terapeutyczne, szpitale. Studia dają solidne przygotowanie do pełnienia funkcji menedżerskich, nadzorczych, a także kierowniczych (średniego i wyższego szczebla). Skierowane są także do absolwentów wszystkich kierunków studiów, którzy chcą poszerzyć swoje kwalifikacje i zwiększyć szanse na rynku pracy.

Jakie umiejętności nabędziesz po studiach MBA w ochronie zdrowia?

Oferta studiów podyplomowych „MBA w ochronie zdrowia” na WSB-NLU (wsb-nlu.edu.pl) uwzględnia wymogi ustawy z dnia 9 maja 2022 o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Słuchacze kierunku uczestniczą w następujących zajęciach:

 • administracja danymi osobowymi,
 • koncepcje zarządzania,
 • prawo i polityka ochrony zdrowia,
 • rachunkowość zarządcza,
 • finanse w ochronie zdrowia,
 • techniki mediacji i negocjacji,
 • zarządzanie procesami,
 • zarządzanie jednostką świadczącą usługi zdrowotne,
 • kierowanie zespołem,
 • prawo pacjentów,
 • prawo restrukturyzacyjne.

Dzięki szczegółowo opracowanemu programowi zajęć z zarządzania, rachunkowości i finansów, a także prawa, studia na WSB-NLU zapewniają kompleksowe przygotowanie do zarządzania placówkami medycznymi. Ponadto, zgodnie z ideą MBA, są to studia nastawione na praktykę i zapoznanie z studiami przypadków, co daje bardzo pożądane na polskim ryku pracy kompetencje.