Czy depilacja światłem naprawdę działa?

Beautiful smooth and shaved woman's legs on white background. Skincare treatment concept

Gładkie i zadbane ciało to atrybut każdej kobiety starającej się o nienaganny wizerunek. Także coraz więcej mężczyzn decyduje się na usunięcie nadmiaru owłosienia z niektórych partii ciała. Dobrze, aby wybrana metoda depilacji była nie tylko trwała, ale i przyjemna w wykonaniu. Opcji jest wiele, jednak nie wszystkie cechują się wysoką skutecznością. Dąży się do tego, aby nie było konieczności usuwania owłosienia codziennie, ani nawet raz w tygodniu. Depilatory świetlne oferują możliwość trwałego i skutecznego usunięcia włosków.

Na czym polega depilacja światłem?

Depilacja światłem polega na zastosowaniu specjalnych urządzeń emitujących energię świetlną. Promieniowanie to oddziałuje na cebulki włosków, które odpowiadają za wzrost owłosienia. Ulegają one przegrzaniu i zniszczeniu, przez co efekty nie są jedynie chwilowe – przy regularnym powtarzaniu zabiegu można na zawsze zapomnieć o uciążliwym owłosieniu na całym ciele. W związku z tym, że emitowane promieniowanie wyłapywane jest przez melaninę – ciemny barwnik odpowiadający za karnację czy kolor włosów – depilacja światłem najlepiej sprawdza się u posiadaczy ciemnego owłosienia. 

Dużą zaletą jest bezpieczeństwo tej formy depilacji. Urządzenie wytwarza energię jedynie w takiej ilości, która jest niezbędna do uszkodzenia mieszka włosowego. Nie wpływa więc negatywnie na komórki skóry czy inne tkanki organizmu. Po kilku dniach od depilacji światłem włos powoli wysuwa się ze zniszczonej cebulki i wypada. 

Czy depilacja światłem jest skuteczna?

Metoda depilacji światłem zalicza się do grupy najskuteczniejszych sposobów usuwania zbędnego owłosienia. Wystarczy seria kilku zabiegów, aby już więcej nie męczyć się z tradycyjną golarką czy bolesnym woskiem. Podczas jednej sesji można pozbyć się do 30% włosków, dlatego poleca się ich kilka. Celem podtrzymania efektów zaleca się profilaktyczne wykonywanie depilacji światłem raz na 6-8 tygodni. W związku z tym, że promieniowanie uszkadza cebulki, włoski nie mogą odrastać. 

Depilacja światłem najlepiej sprawdzi się przy ciemnym owłosieniu. Z powodu niewystarczającej ilości melaniny nie będzie ona odpowiednia dla włosków rudych i w jasnych odcieniach blondu. 

Jaki depilator wybrać?

Kupując depilator, warto zwrócić uwagę na jego parametry, np. szybkość emitowania impulsów czy liczba prędkości. Dobrze, aby urządzenie posiadało wbudowany filtr ochronny przed szkodliwym działaniem UV, co dodatkowo zabezpieczy skórę. Wymagania te spełniają np. depilatory Philips. Na rynku dużą popularnością wciąż cieszy się Philips Lumea, ponieważ posiada wiele dodatkowych opcji, np. rozpoznawanie typu skóry lub zabezpieczenie przed przypadkowym wyzwalaniem błysków. Wybierając odpowiedni depilator, warto kierować się również komfortem jego użytkowania. Powinien być poręczny, o opływowym kształcie dopasowującym się do dłoni. Ergonomia rączki jest szczególnie ważna, ponieważ depilując większe partie ciała, będziemy trzymać urządzenie nawet ponad pół godziny. 

Pozostaje kwestia bezpieczeństwa. Wybierajmy te depilatory, które posiadają badania kliniczne prowadzone przez dobrych producentów. Przed wypuszczeniem sprzętu na rynek przeprowadzane są testy bezpieczeństwa i skuteczności. To znak, że producent troszczy się o swoich klientów i dba o ich zdrowie. Takie depilatory będą nieco droższe, ale cena ta z pewnością jest warta własnego komfortu i poczucia bezpieczeństwa.