O czym należy pamiętać przygotowując się do remontu domu?

Drobnych zmian w wystroju dokonujemy stosunkowo często – niektórzy decydują się na zmianę aranżacji wnętrza nawet kilka razy w roku. Co pewien czas pojawia się jednak konieczność wykonania gruntownego remontu, który obejmuje nie tylko przestawienie mebli czy zakup nowych dodatków, ale również przemalowanie ścian, wymianę podłogi czy założenie nowych schodów. Jak przygotować się do remontu domu, aby wszystkie prace przebiegły sprawnie i efektywnie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Remont domu – planowanie prac

Gruntowny remont należy do obowiązków każdego właściciela domu. W zależności od tego, jakie materiały zostały użyte do wykończenia wnętrza, konieczność przeprowadzenia remontu zachodzi co kilka – kilkanaście lat. Jak się do niego zabrać? Generalny remont może wiązać się z dużym wkładem finansowym. Może, ale nie musi, jeśli dobrze zaplanujemy prace i poświęcimy nieco więcej uwagi wyszukaniu oszczędnych, a przy tym dobrych jakościowo materiałów. Wiele czynności remontowych nie jest szczególnie skomplikowanych i można je wykonać samodzielnie. To pozwoli zaoszczędzić spore sumy, które wydalibyśmy na zatrudnianie fachowców. 

Wykonanie generalnego remontu może być sporym wyzwaniem, jeśli nie możemy na jego czas tymczasowo zamieszkać w innym miejscu. W takiej sytuacji szczególnie ważne jest planowanie kolejnych kroków remontu w taki sposób, aby uniknąć niepotrzebnych przestojów w pracy oraz możliwie zminimalizować niedogodności związane z odnawianiem wnętrza.

Dobry plan to podstawa. Zanim przystąpimy do prac remontowych, zastanówmy się, jaki budżet możemy na ten cel przeznaczyć oraz jaki będzie zakres remontu. Czy chcemy wymienić podłogi i meble, czy tylko przemalować ściany? Czy konieczna jest również wymiana schodów, drzwi i okien? Kiedy wiemy, jakie prace należy wykonać, łatwiej nam będzie ustalić uśredniony kosztorys całego przedsięwzięcia. 

Przygotowanie materiałów

Już na etapie planowania prac remontowych należy zamówić te materiały, które mogą mieć długi czas oczekiwania na realizację. Są to np. drzwi, okna czy szafy na wymiar. Warto zamówić je z wyprzedzeniem, aby nie czekać potem długi czas na swoje zamówienie. Wiele materiałów takich jak płytki, panele podłogowe oraz inne drobniejsze materiały można dostać od ręki w sklepach budowlanych. Jeśli konieczna jest wymiana schodów w domu, możesz zakupić gotowy produkt, np. schody zabiegowe. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu oraz pieniędzy, z jakimi wiązałaby się realizacja indywidualnego zamówienia. 

Przed udaniem się na zakupy, najlepiej przygotować listę wszystkich potrzebnych narzędzi oraz materiałów, aby nie tracić później czasu na dokupowanie brakujących produktów. Przygotowana lista materiałów do kupienia ułatwi również kontrolowanie budżetu przeznaczonego na remont.

Kiedy masz już starannie opracowany plan kolejnych działań oraz skompletowane niezbędne produkty i materiały, śmiało możesz już przystępować do prac remontowych w swoim domu.