Jak wybrać dywan młodzieżowy i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Wybór odpowiedniego, młodzieżowego dywanu nigdy nie jest decyzją prostą. Osoby młode często chętnie stronią od klasyki, szukając odpowiednich, szalonych propozycji, jednak nie zawsze dostrzegając praktyczny aspekt posiadania dywanu w swoim pokoju. Dzisiaj podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu dywanu młodzieżowego, by nie okazało się, że stał się on zakupem nietrafionym.

Jakie dywany wybierają osobny młode?

Często stronią one od rozwiązań klasycznych, podobnie jest w przypadku bezpiecznych kolorów. Chętnie za to wybierane są dywany w szalonych i odważnych kolorach, dodatkowo fantazyjne mogą okazać się także kształty oraz rozmiary samego dywanu. Na pewno osoby młode nie stronią od naprawdę kreatywnych rozwiązań, często też nie do końca zastanawiając się nad tym, czy dany dywan będzie pasował do danej przestrzeni.

Warto zwrócić uwagę na inne mocne akcenty w pokoju młodej osoby. Jeżeli ma być nią dywan, w takim przypadku reszta dekoracji powinna być bardziej stonowana, w końcu nie każdy element pokoju może być mocnym akcentem. Jeżeli tych akcentów, naprawdę wyrazistych, już jest w pokoju naprawdę dużo, warto zasugerować wybranie bardziej spokojnej i stonowanej opcji w kontekście samego dywanu.

Dywany typu shaggy – komfortowe, lecz nie idealne

Osoby młode bardzo chętnie wybierają dywany typu shaggy, z długim włosiem. Często chodzenie po nich jest niesamowicie komfortowe, same dywany mają bardzo różne kolory, stąd łatwo dopasować je do odważnych wizji młodych osób, a dodatkowo niekoniecznie kosztują wiele, co jest ich olbrzymim plusem.

Niestety, dywany te mają swoje minusy i wszystkie one związane są właśnie z długim włosiem. Dywany typu shaggy faktycznie wyglądają niesamowicie, jednak jeżeli są one intensywnie wykorzystywane, włosie może tracić swój pierwotny kształt, przez co dywan nie będzie już wyglądał tak dobrze.

Należy zwrócić również uwagę na sam fakty czyszczenia i odkurzania takich dywanów. Nie jest tajemnicą, że osoby młode mogą mieć problem z regularnym odkurzaniem, a jest ono niezwykle wymagane w przypadku dywanów shaggy. Dodatkowo musi być ono naprawdę dokładne i najlepiej wykonane z pomocą odkurzacza o sporej mocy. Powodem tego stanu rzezy znów jest długie włosie, w tym wypadku sprawia ono, ze bardzo wiele kurzu i zanieczyszczeń odkładanych jest w dywanach typu shaggy w ich głębokich warstwach, przez co trudno dokładnie je odkurzyć i wyczyścić.

Podobnie będzie w przypłodku innych plam na dywanach – jeżeli na dywan coś się wyleje, znów czyszczenie dywanu może okazać się trudniejszym zadaniem, niż w przypadku standardowych, klasycznych dywanów z krótkim włosiem.

Należy pamiętać również, że ze względu na magazynowanie kurzu i zanieczyszczeń w dywanach typu shaggy, nie będą one odpowiednim wyborem dla osób, które mają alergie. Trzeba mieć również na uwadze, że dywany te będą sprzyjać odkładaniu się w nich również sierści zwierząt, jak psa czy kota, jeżeli będzie on obecny w danym domu.

Dywan młodzieżowy – jak wybrać rozwiązanie praktyczne?

W wielu przypadkach dywan młodzieżowy powinien posiadać krótkie włosie, dzięki czemu będzie on znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem. Tego typu dywany nie będą narażone na odkształcanie się czy na szybkie niszczenie dywanu, zwłaszcza jeżeli będzie on wykonany z wysokiej jakości materiałów naturalnych, co zdecydowanie rekomendujemy. Takie dywany będą również praktyczniejsze, gdy nadejdzie czas ich sprzątania, w nich nie będę gromadzić się tak duże ilości kurzu i zanieczyszczeń, co jednak sprawi, że te będą unosić się w powietrzu lub kumulować w innych przestrzeniach w danym pokoju.

Bezapelacyjnie jednak rekomendujemy, aby dywan młodzieżowy był jak najłatwiejszy w czyszczeniu, gdyż w innym przypadku może okazać się, że utrzymanie go w czystości będzie dla osoby młodej bardzo dużym wyzwaniem.

Warto stawiać również na praktyczne kolory. Idealnym wyborem okażą się te ciemne, znów z bardzo prozaicznego powodu – na nich plamy będą znacznie mniej widoczne, niż na jasnych dywanach. Dzięki temu dywany nie będą potrzebowały tak regularnego czyszczenia, a i same dzieci i młodzież nie będą ich tak szybko brudzić. W końcu czyszczenie dywanów, i to regularne, może okazać się bardzo znacznym kosztem, dlatego kolor będzie tutaj kluczowy w kontekście praktyczności danego dywanu.

Niezmiennie jednak dywany młodzieżowe mogą ulegać zniszczeniom czy zabrudzeniom, i po kilku latach użytkowania, pomimo starań rodziców, mogą one nadawać się jedynie do wymiany na nowy model. Dlatego słusznym rozwiązaniem jest stawienie na takie modele, które nie są przesadnie drogie. Należy założyć, że dziecko czy nastolatek mogą mieć skłonności do tego, by dywan pobrudzić czy uszkodzić. Dlatego wybór dywanów tańszych, lub tych w średnich cenach, będzie tutaj bardzo rozsądnym posunięciem, gdyż błędne byłoby założenie, że właśnie dywany młodzieżowe będą inwestycją na lata.

Problemem będą zwłaszcza dywany o bardzo szalonych, żywych kolorach, lub bogato zdobione – bardzo szybko może się okazać, że dziecko dorasta i się zmienia, co wpływa również na to, że dany dywan przestaje się mu podobać i oczekuje ono zakupu nowego, innego i bardziej dopasowanego do jego obecnych upodobań. Tym bardziej więc nie zaleca się wydawanie przesadnych kwot na dywany młodzieżowe.