Nikotynizm, ciemna strona palenia papierosów. Objawy, konsekwencje

Nikotynizm to termin medyczny oznaczający uzależnienie od nikotyny. Rozumie się przez to przewlekły problem, który może mieć konsekwencje zdrowotne.

Nikotynizm może wpływać negatywnie na takie obszary ludzkiego organizmu jak na przykład układ oddechowy (zwiększone ryzyko wystąpienia przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), astmy, rozedmy czy choroby nowotworowej).

Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że nie tylko układ oddechowy jest narażony na niebezpieczeństwo wynikające z obecności dużych ilości nikotyny w organizmie — oprócz tego trzeba pamiętać, że palenie wywiera negatywny wpływ również m.in. na układ krążenia, prowadząc do chorób serca (choroba wieńcowa, dusznica bolesna, niedokrwienie kończyn).

Nikotynizm jest uzależnieniem, które zostało ujęte w ICD-10, czyli Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Jednym z objawów tego problemu jest tzw. głód nikotynowy, czyli silna potrzeba sięgnięcia po papierosa. Powstrzymywanie się od tej czynności może prowadzić do takich syndromów odstawiennych jak na przykład:

  • drażliwość,
  • wahania nastroju,
  • uczucie poddenerwowania, które czasem przeradza się nawet w agresję,
  • problemy z koncentracją,
  • ogólne osłabienie organizmu nawet pomimo regularnego wypoczynku oraz odpowiednio długiego snu.

Nikotynizm a palenie bierne

Mogłoby się wydawać, że nikotynizmjest problem występującym jedynie u osób palących papierosy. Tymczasem, rzeczywistość pod tym względem wygląda zupełnie inaczej, ponieważ palenie bierne również niesie ze sobą ryzyko w postaci nikotynizmu. Powinny mieć to na uwadze osoby regularnie przebywające w pomieszczeniach z palaczami, a także osoby, które palą i mieszkają z domownikami stroniącymi od papierosów.

Jakie są możliwe konsekwencje nikotynizmu?

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że konsekwencje nikotynizmu są jednoznacznie negatywne. Wieloletnie palenie wyrobów tytoniowych, w których ważnym składnikiem jest nikotyna, może prowadzić do takich problemów natury zdrowotnej jak na przykład:

  • wspomniane już wcześniej choroby nowotworowe, w tym w szczególności rak krtani, jamy ustnej, płuc oraz przełyku,
  • podwyższone ryzyko wystąpienia udaru mózg,
  • podwyższenie ciśnienia krwi w momencie palenia papierosa,
  • przyspieszenia tętna.

Walkę z nałogiem papierosowym można podjąć na różne sposoby. Żaden z nich nie jest stuprocentowo skuteczny. Mimo to, warto sięgnąć np. po środki farmakologiczne czy plastry, a także spróbować medytacji czy terapii dla uzależnionych.

Źródła:

  1. Sęk, Nikotynizm, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, https://www.stowarzyszeniefidesetratio.pl/Presentations0/nikotyna.pdf (dostęp: 2023-06-14).

Jośko-Ochojska Jadwiga, Nikotynizm, https://ppm.edu.pl/info/article/SUM26f69d70a590455bb7fb5444bc2a005d/ (dostęp: 2023-06-14).