Niedobór żelaza u kobiet – naturalne sposoby na anemię

Anemia z niedoboru żelaza to powszechny problem, który może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Częściej jednak diagnozuje się go u kobiet, co może być spowodowane wieloma czynnikami. Można do nich zaliczyć miesiączkę, nieprawidłowo zbilansowaną dietę lub wzmożone zapotrzebowanie na żelazo w ciąży. Czy można uzupełnić żelazo w naturalny sposób, zanim sięgnie się po suplementy diety oraz leki?

Anemia – czym różni się anemia spowodowana niedoborem żelaza od tej spowodowanej niedoborem witaminy B12?

Chociaż samo pojęcie „anemia” potocznie najbardziej kojarzy się z niedoborem żelaza, to jednak nie zawsze chodzi o wzmożone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Często zdarza się, że to niedobór witaminy B12 skutkuje przykrymi dolegliwościami, takimi jak zmniejszony apetyt i problemy żołądkowo-jelitowe, ogólna bladość i zmęczenie organizmu oraz zawroty głowy czy kołatanie serca. Wiąże się to z tym, że witamina B12 odgrywa bardzo ważną rolę w syntezie krwinek czerwonych. Jej niedobór objawia się znacznym zwiększeniem krwinek czerwonych, a ich duży rozmiar i ogólne zaburzenie ich zdolności do transportu tlenu skutkuje upośledzeniem prawidłowego działania organizmu. 

Niedobór żelaza objawia się zmniejszeniem rozmiaru krwinek. Mniej hemu, a co za tym idzie – mniej efektywny transport tlenu, również skutkuje zaburzeniem funkcjonowania krwi w organizmie. Przyczyny niedoboru żelaza mogą być różne: od nieprawidłowej diety po choroby układu pokarmowego. Szczególnie ważne jest określenie występowania anemii przed planowaną ciążą lub na jej początku, kiedy to zapotrzebowanie na żelazo wzrasta. Sprawdź listę badań profilaktycznych, jakie każda kobieta powinna wykonywać co pewien czas, aby wykluczyć na wczesnym etapie wszelkie nieprawidłowości: https://magazynkobiet.pl/jakie-badania-profilaktyczne-powinna-wykonywac-regularnie-kobieta/

Jak wyleczyć anemię z niedoboru żelaza? Dieta to podstawa

Dobrze zbilansowana dieta jest podstawą wyleczenia anemii z powodu niedoboru żelaza. Co warto jeść? Przede wszystkim pomocne okaże się włączenie do diety czerwonego mięsa, bogatego w żelazo hemowe. Przykładem będzie wołowina oraz podroby, takie jak wątróbka. 

Istnieje także sporo warzyw, owoców i nasion bogatych w żelazo. Są to rośliny strączkowe, natka pietruszki, suszone morele, pestki dyni oraz otręby. Warto spożywać szpinak oraz jarmuż, a także brukselkę. Dobrym dodatkiem do diety jest także sok z pokrzywy, która również jest dobrym źródłem żelaza.

Istotna jest także świadomość, że buraki wcale nie są bogatym źródłem tego pierwiastka. To powszechnie powielany mit. Jednak mimo wszystko są bardzo dobrym źródłem innych, niezwykle ważnych mikro i makroelementów, dlatego nie powinno się bagatelizować ich obecności w diecie. Odwiedź stronę żywieniemaznaczenie.pl i dowiedz się, jak ogromną rolę odgrywa dieta w życiu człowieka.

Czego unikać podczas leczenia anemii z niedoboru żelaza?

Istnieje pula produktów spożywczych, których nie powinno się spożywać w tym samym momencie, co posiłki bogate w żelazo. Zaburzają one wchłanianie się żelaza, a więc cały „wysiłek” może pójść na przysłowiowe „marne”. Czego zatem nie jeść ani nie pić? Warto unikać kawy i herbaty czarnej, a także nabiału i dużych ilości błonnika. Dobrze jest unikać popijania wysokożelazowego posiłku gazowanym napojem. Dodatkowo, można gotować potrawy w żeliwnych garnkach.