Dieta ketogenna wykorzystywana może być między innymi do leczenia cukrzycy czy też leczenia nadciśnienia. Jednak dieta ta ma tyle samo zwolenników, niż przeciwników, którzy niebezpiecznie zarzucają uboczne skutki stosowania jej. Czy tak jest rzeczywiście?
Jakie są zasady diety ketogenicznej?
Dieta ketogenna jest sposobem odżywiania, który tak naprawdę zakłada zwiększenie podaży tłuszczów przy ograniczeniu jednoczesnym spożywania węglowodanów. Aby była jednak skuteczna i nie stanowiła kompletnie zagrożenia dla organizmu, przeprowadzana powinna być wyłącznie pod ścisłą kontrolą dietetyka oraz lekarza.
W celu przeprowadzenia konsultacji u dietetyka oraz także zaplanowania odżywiania umów się online ze specjalistą. Zaplanowanie takiej telewizyty jest sposobem świetnym na skrócenie czasu oczekiwania na konsultację oraz pozwala zrealizować ją kompletnie bez wychodzenia z domu.
Założenia ketogenicznej diety opierają się na spożywaniu ilości odpowiedniej tłuszczów, białek oraz węglowodanów. W codziennej oraz standardowej diecie większości z nas stanowią węglowodany w pięćdziesięciu procentach, białka w piętnastu procentach, a tłuszcze trzydzieści pięć procent wszystkich posiłków spożytych.
W ketogenicznej diecie proporcje te są różne diametralnie. Dieta ketogenna zakłada tak naprawdę jedzenie posiłków, w których aż osiemdziesiąt bądź dziewięćdziesiąt procent stanowią tłuszcze, a część pozostają, czyli dziesięć bądź dwadzieścia procent białko oraz węglowodany. U osób, które nie są na diecie to węglowodany stanowią tak naprawdę główne źródło energii. W organizmach osób, które są na diecie ketogenicznej jest niewiele węglowodanów, a więc źródło energii samo w sobie jest niewystarczające. Organizm więc zaczyna szukać źródeł alternatywnych, którym się stają tłuszcze.
Zalety ketogenicznej diety
Zaletą niewątpliwą diety ketogenicznej jest to, że przez pierwsze dwa bądź też trzy miesiące jej stosowania czujemy się lekko. Jesteśmy naprawdę pełni energii. Do tego poprawia się nasze samopoczucie. Celem głównym diety ketogenicznej jest mocny spadek masy ciała oraz rzeczywiście trzymanie się restrykcyjne zasad diety, sprawia, że waga bardzo dynamicznie spada w dół.
Ponieważ samo wykorzystanie glukozy jako źródła energii zostaje ograniczone, jest wykorzystywana ona przez układ nerwowy. Dochodzi zatem do spadku ilości glikogenu, a więc wielocukru zbudowanego z cząstek pojedynczych glukozy. Spadek ilości glikogenu tak naprawdę sprawia, że znacznie się zmniejsza także ilość wody, którą w mięśniach gromadzony glikogen wiązał. W efekcie masa naszego ciała spada.