Koszula porodowa i do karmienia – 4 wskazówki, jak wybrać tę najlepszą

Przeglądając różne listy rzeczy potrzebnych mamie i dziecku podczas porodu, jak i bezpośrednio po nim, można zauważyć, że na każdej z nich pojawia się koszula porodowa. Wiele pań zastanawia się jednak, czy rzeczywiście jest ona niezbędna i czy warto inwestować w ten element garderoby, który teoretycznie będzie potrzebny jedynie przez kilka godzin.

  1. Jaka powinna być koszula porodowa?
  2. Koszule ciążowe a dodatkowe udogodnienia
  3. Ile koszul zabrać, aby karmienie piersią było komfortowe?

Koszule ciążowe przydają się nie tylko podczas porodu, ale również na długo później, podczas karmienia dziecka piersią. Zastosowane w nich rozwiązania sprawiają, że karmienie piersią jest znacznie ułatwione, a młoda mama może się czuć pięknie nawet podczas porodu i w pierwszych miesiącach po nim.

Jaka powinna być koszula porodowa?

Odzież ciążowa, którą można kupić w niejednym sklepie stacjonarnym i internetowym, zapewnia przyszłej mamie kobiecy wygląd i wygodę. Dotyczy to nie tylko spodni, sukienek czy sweterków, ale również odzieży nocnej i porodowej. Tej ostatniej panie stawiają jednak znacznie więcej wymagań. Koszula nocna do porodu i karmienia powinna więc przede wszystkim być wykonana z oddychającego materiału, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza – tę gwarantują głównie materiały naturalne, np. bawełna z domieszką elastanu. Wybierając koszulę z materiałów sztucznych, kobieta naraża się na otarcia oraz zwiększoną potliwość, które mogą powodować duży dyskomfort podczas porodu.

Równie ważna jest długość. Koszule do porodu powinny sięgać maksymalnie za kolana, zapewniając tym samym młodej mamie możliwość zakrycia tych fragmentów ciała, które nie powinny być wystawione na widok innych osób. Dłuższe ubrania ciążowe przeznaczone do porodu mogą utrudnić prawidłowe przeprowadzenie akcji porodowej nie tylko rodzącej mamie, ale również dbającemu o nią personelowi medycznemu. Natomiast krótsza koszula może okazać się zbyt krótka, a tym samym powodować skrępowanie u noszącej ją kobiety.

Podczas wyboru koszuli warto zwrócić uwagę również na wykończenie dekoltu. Dużym zainteresowaniem cieszy się koszula porodowa z kopertowym dekoltem, dzięki któremu można szybko i łatwo odsłonić jedną pierś i nakarmić maleństwo, bez konieczności ściągania całej koszuli. Szybkie zdejmowanie osłony piersi, a tym samym łatwy dostęp do niej, zapewniają również koszule z klapami na napy, zamek błyskawiczny lub guziki. Tego rodzaju koszulkę można wykorzystać nie tylko do porodu i karmienia piersią w szpitalu, ale również w domu.

Współczesne matki zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność odzieży, ale również piękny wygląd, a czas porodu i pobytu w szpitalu na kilka dni po nim nie jest wyjątkiem. Panie dbające o swój wygląd, wybierają koszulki, w których czują się jednocześnie wygodnie i atrakcyjnie. Atrakcyjna wizualnie i modna koszula, zapewniająca dużą wygodę, wpływa na samopoczucie mamy, a to jest bardzo ważne podczas porodu. Warto też zwrócić uwagę, że raz kupiona koszula do porodu i karmienia, posłuży również w domu, gdzie co dzień będzie na kobietę patrzył jej partner. Wygodna i funkcjonalna koszulka w atrakcyjnym fasonie będzie więc znacznie lepszym wyborem niż rozciągnięta, zużyta piżama.

Koszule ciążowe a dodatkowe udogodnienia

Niektóre koszule porodowe są wyposażone w dodatkowe udogodnienia, dzięki którym wykonywanie podstawowych czynności ma być jeszcze łatwiejsze niż w zwyczajnej koszuli. Do takich udogodnień zalicza się możliwość rozpięcia koszuli na jej całej długości – z przodu lub z tyłu. Pierwsza opcja zakłada prostszy i szybszy dostęp do brzucha w przypadku, w którym ciąża miałaby zakończyć się cesarskim cięciem, lub podczas kangurowania. Z kolei druga jest znacznym ułatwieniem w sytuacji, w której lekarz podaje kobiecie znieczulenie zewnątrzoponowe.

Niektóre panie są szczególnie wrażliwe na widok krwi i plam po niej na swojej odzieży. Podczas porodu siłami natury trudno jest uniknąć ich powstawania, dlatego aby złagodzić ten nieprzyjemny widok, panie decydują się na koszule porodowe w ciemnych kolorach, na których krwawe plamy są mniej widoczne. Opcją, która niemal całkowicie pozwala zniwelować ten problem, jest jednorazowa koszula do porodu. Kosztuje zaledwie kilkanaście złotych i spełnia wymogi stawiane przez szpitale. Po porodzie można ja po prostu wyrzucić, nie martwiąc się praniem lub widocznymi plamami z krwi. Jej wygląd pozostawia jednak wiele do życzenia, a cienki materiał może prześwitywać w niektórych miejscach, dlatego z tej opcji korzysta niewiele kobiet.

Ile koszul zabrać, aby karmienie piersią było komfortowe?

Standardowy czas przebywania w szpitalu po porodzie to dwie doby, dlatego zwykle do szpitala potrzebne są trzy koszule – jedna do porodu i po jednej na każdy dzień po porodzie. Warto jednak mieć ze sobą jeszcze jedną koszulkę na wypadek, kiedy dziecku uleje się po karmieniu lub koszula zabrudzi się wydzielinami połogowymi. Do torby należy zapakować więc minimum trzy koszule oraz dodatkową sztukę „na wszelki wypadek”.