Home office – jak zadbać o swoje nogi podczas pracy w domu?

W związku z pandemią koronawirusa wiele osób z tradycyjnej pracy biurowej przeszło do home office. Praca zdalna to coś, co prawdopodobnie stanie się dużo bardziej powszechne w przyszłym świecie. Niezależnie od tego, czy pracujemy w biurze, czy w domu, zazwyczaj spędzamy długie godziny przed komputerem w pozycji siedzącej. Zobaczmy, jak zadbać o swoje nogi podczas pracy domowym gabinecie.

Jak praca siedząca wpływa na nogi?

Co grozi naszym nogom, gdy przebywamy przez długi czas w pozycji siedzącej każdego dnia? Otóż nasze kończyny dolne nie lubią spędzać wielu godzin bez ruchu, a tak właśnie dzieje się bardzo często podczas dnia w pracy biurowej. Zdarza się, że jedyną aktywnością danej osoby przez cały dzień jest podejście do drukarki lub udanie się do toalety. W trakcie przebywania w pozycji siedzącej przez długi czas przepływ krwi jest utrudniony i mogą pojawić się problemy z jej odprowadzaniem do wyższych partii ciała. Po pewnym czasie dochodzi do powstania zaburzeń w odpływie żylnym i zastoju krwi w żyłach. Powoduje to wzrost ciśnienia żylnego, co może skutkować obrzękami i uczuciem ciężkości nóg, a ostatecznie być przyczyną przewlekłej niewydolności żylnej.

Jak zapobiegać niewydolności żylnej, pracując w domu?

Home office, podobnie jak praca biurowa, zazwyczaj wymaga spędzania wielu godzin przed komputerem. Zanim jeszcze pojawią się pierwsze objawy niewydolności żylnej, warto zadbać o swoje nogi, stosując się do poniższych rad.

  • Kładź stopy na podwyższeniu

Stosowanie podnóżków może być bardzo korzystne dla zdrowia nóg podczas pracy biurowej. Ułożenie stóp w innej pozycji ułatwia przepływ krwi i zmniejsza ryzyko pojawienia się obrzęków.

  • Pamiętaj o ruchu

Aktywność fizyczna stanowi podstawę profilaktyki niewydolności żylnej. Systematyczny ruch pobudzi krążenie i zwiększy przepływ krwi. Warto zarezerwować sobie 30 minut 3 lub 4 dni w tygodniu na lekki trening, lub postawić na regularne aktywne spacery czy jazdę na rowerze. Każda forma ruchu jest dopuszczalna i może pomóc ustrzec się przed zastojem krwi w żyłach.

  • Zmieniaj pozycję

Podczas pracy siedzącej należy co jakiś czas zmieniać pozycję, aby pobudzić cyrkulację. Warto też pamiętać, aby nie zakładać nogi na nogę, gdyż znacznie utrudnia to przepływ krwi w żyłach.

Zdrowe nogi, a home office

Home office ma to do siebie, że nie wymaga od nas eleganckiego ubioru. I bardzo dobrze, ponieważ obcisły strój oraz wysokie obcasy również mogą nogom zaszkodzić. Nawet jeżeli musimy przeprowadzać konferencje wideo, nikt nie sprawdzi, jakie obuwie mamy na sobie, a więc możemy pracować w kapciach lub na boso.

Niewydolność żylna to problem wielu osób pracujących przed komputerem. Odpowiednia profilaktyka zmniejsza ryzyko choroby. Jeżeli jednak uczucie ciężkości nóg czy obrzęki stają się coraz bardziej dokuczliwe, to warto jak najszybciej zacząć działać. Wspomagająco w leczeniu może pomóc działający miejscowo żel Lioton 1000 na bazie heparyny – substancji wykazującej potrójne działanie: przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe. Żel ten ma podłoże wodno-alkoholowe, które zapewnia szybkie wchłanianie substancji aktywnej oraz dodatkowo przynosi przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji. Żel ma lekką strukturę, więc nie pozostawia tłustych plam.