Kubeczek menstruacyjny to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych środków higienicznych stosowanych podczas miesiączki. Korzystanie z kubeczka jest łatwe i szybkie, chociaż wymaga nieco cierpliwości i praktyki. Sprawdź, jakie zalety, wady oraz opinie ma kubeczek menstruacyjny.
Kubek menstruacyjny – co to jest?
Kubeczek menstruacyjny, inaczej miseczka menstruacyjna, to alternatywa dla podpasek i tamponów, ale w przeciwieństwie do nich nie wchłania krwi, tylko ją gromadzi. Kubeczki menstruacyjne wykonuje się z silikonu medycznego lub hipoalergicznej gumy. Swoim kształtem przypominają niewielkich rozmiarów dzwonki.
Kubeczek menstruacyjny – jak go używać?
Wiele kobiet obawia się, że używanie kubeczka menstruacyjnego jest trudne, ale korzystanie z niego wymaga jedynie cierpliwości i praktyki. Warto wcześniej poćwiczyć jego wkładanie i wyciąganie jeszcze przed okresem, co pozwoli nabrać wprawy oraz znaleźć optymalny sposób jego zakładania.
Kubeczek wkłada się o pochwy, dzięki czemu wydzielina menstruacyjna nie wydostaje się na zewnątrz. Przy poprawnym włożeniu kubeczek perfekcyjnie dopasuje się do jej kształtu i jeśli krwawienie nie jest obfite, można go używać bez przerwy nawet do 12 godzin. Jeśli jednak robimy to po raz pierwszy, należy częściej sprawdzać jego napełnienie, aby możliwe było określenie częstotliwości, z jaką musi być opróżniana jego zawartość.
Kubeczek można umieszczać w różnej pozycji — na siedząco, kucając, stojąc, lub unosząc jedną z nóg. Najważniejsze jednak, by zachować komfort. Właściwie założony kubek menstruacyjny powinien znajdować się w dolnej części pochwy i żadna jego część nie powinna z niej wystawać. Jest on zupełnie niewyczuwalny i przy tym również bardzo szczelny, gdyż zasysa się do ścian pochwy, uniemożliwiając wydostawanie się krwi menstruacyjnej na zewnątrz.Jak korzystać z kubeczka menstruacyjnego?
- Przed pierwszym użyciem kubeczek należy zdezynfekować we wrzątku i osuszyć. Przed jego aplikacją należy dokładnie umyć ręce.
- Po odpowiednim czasie noszenia kubeczek menstruacyjny należy wyjąć, opróżnić, umyć za pomocą delikatnego detergentu (najlepiej żelu do higieny intymnej) i osuszyć. Większość produktów tego typu może służyć przez co najmniej kilka lat.
- Podczas wyjmowania kubeczka w pierwszej kolejności konieczne jest zmniejszenie zassania poprzez delikatne ściśnięcie podstawy kubeczka. Następnie należy bardzo powoli iągnąć go w dół, ostrożnie kołysząc na boki. Zawartość należy wylać do toalety, a potem dokładnie umyć.
- W przypadku braku dostępu do bieżącej wody kubek menstruacyjny można wytrzeć papierem toaletowym, chusteczką higieniczną lub ręcznikiem papierowym, ale jeśli umycie rąk jest niemożliwe, lepiej zrezygnować z jego ponownego zakładania.
- Po zakończonej menstruacji kubeczek należy oczyścić oraz zdezynfekować. Gdy wyschnie, powinien być przechowywany w specjalnym etui lub pojemniczku, który zapewni mu odpowiednią wentylację.
Kubeczek menstruacyjny – opinie
Popularność kubeczków menstruacyjnych rośnie z roku na rok, a kobiety chwalą go za sobie za komfort użytkowania:
- przy poprawnym włożeniu kubeczka można zachować dotychczasowy poziom aktywności, m.in. pływać czy biegać,
- kubeczek można nosić nawet do 12 godzin,
- kubeczki są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska pochwy niż tampony, ponieważ nie powodują ich wysuszenia,
- kubeczek jest wielorazowy i korzystanie z niego jest znacznie bardziej ekologiczne niż z podpasek i tamponów,
- kubeczek jest inwestycją na lata i pomaga co miesiąc oszczędzać pieniądze.
Kubeczek menstruacyjny może nie być odpowiedni dla wszystkich. U niektórych kobiet może wywołać podrażnienia, dlatego w przypadku nadwrażliwości na tworzywo kubeczka trzeba z niego zrezygnować.