Kiedy kupić dziecku pierwszą hulajnogę?

Hulajnoga to w dzisiejszych czasach powracający trend, który cieszy się dużym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży. Z tego powodu wzbudza niemałe zamieszanie wśród rozmów z naszymi pociechami, które nalegają na zakup nowego sprzętu. Dlatego przed zakupem każdy rodzic powinien rozważyć kilka ważnych spraw, które być może ułatwią podjęcie decyzji.

Równowaga i kontrola

Ważne jest, aby dziecko czuło się komfortowo podczas jazdy. Jeśli dziecko nie nabyło jeszcze umiejętności jazdy na rowerze (w szczególności bez stabilizatorów) lub nie jest w stanie jeździć na rowerku biegowym, prawdopodobnie nie będzie gotowe na hulajnogę dwukołową. Hulajnogi na dwóch kołach opierają się na równowadze dziecka i są sterowane za pomocą tradycyjnego skrętu kierownicy. Z kolei te z trzema kołami charakteryzują się większą stabilnością i ułatwiają zachowanie równowagi podczas jazdy. Dlatego na pierwszy zakup lepiej wybrać te drugie, które umożliwią zwiększenie pewności siebie i naukę jady na tego typu sprzętach.

Znajomość zasad ruchu drogowego

Bardzo ważnym elementem pozwalającym na zwiększenie bezpieczeństwa i wskazujące na gotowość dziecka do jazdy jest znajomość zasad ruchu drogowego. Mimo poruszania się po ścieżkach osiedlowych lub rowerowych, wiedza ta będzie niezbędna, ponieważ pomoże zrozumieć prawa rządzące wszystkimi uczestnikami ruchu. Dlatego jeżeli nasze dziecko jest zbyt małe, aby rozumiało chociaż najbardziej podstawowe zasady, lepiej aby decyzję o zakupie odłożyć w czasie, aż do momentu kiedy będzie to dla niego bardziej przystępne.

Zachęta do aktywności

Dobrym czasem na zakup hulajnogi jest sytuacja, w której dziecko potrzebuje aktywności fizycznej, ale ciężko jest je zachęcić do innych form ruchu. Wtedy hulajnoga będzie dobrym motywatorem do odrobiny aktywności, w dodatku łącząc ze sobą troskę o zdrowie i rozrywkę. Taki pomysł rzadko kiedy spotka się z dezaprobatą, a zwiększyć jego atrakcyjność może fakt samodzielnego wyboru sprzętu do jazdy. Dodatkowym urozmaiceniem może być propozycja rodzinnych przejażdżek, w których mogą brać udział wszyscy „zmotoryzowani”, organizując mini zawody, które będą świetną okazją do integracji.

Zabezpieczenie skóry dziecka

Nie tylko w przypadku hulajnogi, ale także w każdym innym rodzaju aktywności bardzo ważne jest przygotować się na możliwość powstawania zmian z nią związanych. Delikatna skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa na drobne kontuzje, a wtedy potrzebne jest szybkie i sprawne działanie. W tym przypadku pomóc może żel Fastum Junior, który po nałożeniu na skórę szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych plam. Oprócz tego chłodzące działanie mentolu przynosi natychmiastowe uczucie ulgi. Dodatkowo zawarte są w nim: escyna, wspomagająca naturalne zmniejszanie obrzęków, boswellia, działająca kojąco na skórę w miejscu nałożenia, bromelaina, która działa z kolei drenująco i redukuje zaczerwienienia, oraz trokserutyna, chroniąca naczynia krwionośne.