Jak zapobiegać nadwadze i otyłości u dzieci?

Problem nadwagi lub otyłości dotyczy w Polsce coraz to większej ilości dzieci. Dowiedz się co zrobić, aby zapobiegać otyłości u dzieci.

Otyłość wśród dzieci zatacza coraz szersze kręgi. Szacuje się, że blisko co czwarte dziecko w Europie boryka się z problemami z nadwagą. Trend w tym zakresie utrzymuje się już od wielu lat i cały czas jest wzrostowy! Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że dodatkowe kilogramy u dziecka to nie wyłącznie kwestia estetyki, lecz coś, co ma ogromne przełożenie na zdrowie i jakość życia młodego człowieka. W poniższej publikacji postaramy się podpowiedzieć co zrobić, by przeciwdziałać otyłości u dzieci.

Przeciwdziałanie otyłości zaczyna się od przykładu z góry

To jaki model odżywiania i spędzania wolnego czasu rodzice wpoją dziecku od najmłodszych lat, przełoży się w przyszłości na zdrowie dziecka. Omówmy zatem kilka wartych uwagi nawyków i zachowań, które pozwolą budować dobre wzorce.

Zapobiegaj otyłości i ogranicz napoje gazowane oraz soki

Jedną z najprostszych metod na ograniczenie ilości spożywanych przez dziecko kalorii jest ograniczenie gazowanych napojów, które w swoim składzie mają bardzo dużo cukru. Dotyczy to również większości soków dostępnych na sklepowych półkach. Najlepiej będzie zadbać by w domu zawsze była pod ręką gazowana lub niegazowana woda.

Zdrowe posiłki w rodzinnym gronie

Spożywanie zdrowych posiłków w rodzinnym gronie pozwoli zadbać nie tylko o zdrowie, ale również prawidłowe relacje rodzinne. Wspólne obiady gdzie na talerzu będą dominować warzywa oraz produkty bogate w białko pozwolą dostarczyć dziecku niezbędnych mikroelementów i wartościowych składników odżywczych.

Szukaj zamienników dla fast foodowych dań

Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju dania na wynos i fast foody, które są niestety bardzo kaloryczne. Zjedzenie od czasu do czasu tego rodzaju potraw nie jest niczym złym, warto jednak wprowadzić do codziennego jadłospisu zdrowe zamienniki tego rodzaju dań. Pizza na mniej kalorycznym cieście z dodatkową porcją warzyw na górze czy też hamburger z pełnoziarnistego pieczywa to tylko kilka przykładowych propozycji.

Ogranicz ilość słodyczy i zastąp je owocami

Wszelkiego rodzaju łakocie i słodkości takie jak lody, cukierki, ciasteczka oraz inne desery są bardzo kaloryczne. Powinny zatem być zarezerwowane na wyjątkowe okazje jak, chociażby urodziny. Jeżeli dziecko ma ochotę na coś słodkiego lepiej zaproponować alternatywę w postaci słodkich owoców. Banany, truskawki, jagody czy też inne owoce sezonowe z powodzeniem wypełnią lukę po słodyczach.

Przygotuj dziecku drugie śniadanie do szkoły

Kolejnym krokiem do ograniczenia spożywania niezdrowej i wysoko kalorycznej żywności jest zadbanie o to by pociecha miała w ciągu roku szkolnego zawsze drugie śniadanie. Przygotowana w domu kanapka z warzywami, sałatka lub inne danie będzie znacznie zdrowszym wyborem od zakupu batonika, lub drożdżówki w szkolnym sklepiku.

Przekonaj dziecko do aktywności fizycznej

Innym znakomitym pomysłem na to by przeciwdziałać otyłości wśród dzieci jest zachęcanie do aktywności fizycznej. Nie wszystkie pociechy muszą kochać sport jednak zabawa na świeżym powietrzu czy też spacer również będą pełnić swoją istotną funkcję. Jeżeli dziecko niechętnie przebywa na dworze warto je zachęcić na przykład odpowiednimi zabawkami. Wszelkiego rodzaju hulajnogi, zjeżdżalnie, huśtawki czy też inne zabawki ogrodowe z całą pewnością przekonają dziecko do aktywności fizycznej.

Zdrowe nawyki kluczem do sukcesu

Jeżeli chcemy uchronić dziecko przed otyłością to kluczowym elementem jest wpojenie mu zdrowych nawyków, które staną się po prostu codziennością i rutyną. Jak zawsze jednak same słowa to za mało i przykład musi iść ,,z góry”, czyli od samych rodziców. Jeżeli jako rodzice będziemy żyć według prawidłowych wzorców odżywiania i aktywności ruchowej to również dziecko podchwyci taki styl życia i uniknie tym samym problemów z otyłością.