Jak wybrać koło akrobatyczne?

Ćwiczenia na kołach cyrkowych niezwykle ci się podobają i myślisz nad kupnem takiego koła dla siebie? Wcale się temu nie dziwimy, bo aerial hoop to świetna zabawa! Przed rozpoczęciem ćwiczeń trzeba jednak wiedzieć, jakie koło będzie odpowiednie. Na co zwrócić uwagę?

Dobór rozmiaru

Aerial hoop jest specyficznym sprzętem, ponieważ jego rozmiar trzeba dobrać konkretnie do użytkownika. Ćwiczenie na zbyt małej obręczy byłoby bardzo niewygodne, a na za dużej po prostu trudne. Koło akrobatyczne trzeba więc dopasować do swojego wzrostu i jest to najważniejszy parametr.

Za rozmiar koła uznaje się średnicę zewnętrzną obręczy. Najpopularniejsze są modele od 80 do 110 cm, a różnica między poszczególnymi rozmiarami wynosi 5 cm. Niektóre sklepy oferują również koła robione na zamówienie. Może być to konieczne w przypadku bardzo wysokich lub bardzo niskich osób.

Rozmiar można dobrać na dwa sposoby.

Sposób 1

Usiądź na krześle. Twoje plecy powinny być proste, a kolana zgięte pod kątem 90 stopni. Druga osoba powinna zmierzyć odległość od Twojego czubka głowy do pośladków (miejsca styku z krzesłem). Do otrzymanego wyniku dodaj szerokość pięści i dwukrotność średnicy rurki koła (zazwyczaj wynosi 2,5-3 cm). Wartość, którą obliczysz, to potrzebny rozmiar koła.

Sposób 2

Stań w pozycji wyprostowanej. Druga osoba powinna zmierzyć odległość między Twoim biodrem a miejscem styku stóp z podłogą. Do wyniku dodaj szerokość zaciśniętej pięści. Otrzymana wartość powinna być rozmiarem koła, którego potrzebujesz. Warto jednak dodać, że większość osób uznaje sposób nr 1 za bardziej wiarygodny. Z tego powodu zaleca się wykorzystanie obu metod, aby porównać wyniki. Jeśli wynik nie pokrywa się z żadnym rozmiarem, należy go zaokrąglić do najbliższego.

W razie wątpliwości warto powtórzyć mierzenie.

Co do koła?

Po wyborze koła w odpowiednim rozmiarze warto zastanowić się, jaki dodatkowy osprzęt będzie niezbędny do montażu i ćwiczeń. Istnieje co najmniej kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę. Podstawą jest uchwyt do sufitu, za pomocą którego zawiesisz aerial hoop. Co jednak ważne, rodzaj uchwytu i inne sprzęty do montażu (np. karabińczyki) trzeba dobrać konkretnie do miejsca montażu – rodzaju sufitu, typu produktu, możliwych rozwiązań. Przed instalacją warto więc skonsultować się z profesjonalistą, który podpowie, jaki sposób montażu będzie najbezpieczniejszy.

Na liście zakupów może znaleźć się także krętlik. To przydatny, niewielki sprzęt, dzięki któremu lina (lub pas) nie będzie się skręcać w czasie ćwiczeń. Trening będzie wtedy bardziej komfortowy. Poza tym z krętlików korzystają wszyscy profesjonaliści. A jeśli Twojego koła planują używać również inni domownicy, pomyśl o doborze pasa, który umożliwi regulację wysokości zawieszenia.

Pamiętaj także, że w Twoim wyposażeniu powinien znaleźć się materac gimnastyczny. To podstawa, która zapewni Ci większe bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyko kontuzji.