Jak nauczyć się nowych języków w podróży?

Nauka języka obcego to jedno z najpopularniejszych postanowień, na które decydujemy się wraz z początkiem nowego roku. I choć utrzymanie dyscypliny w regularnej nauce wychodzi różnie, to jednak podróż stanowi idealną wymówkę, by do nauki wrócić. Jak efektywnie uczyć się nowych języków podczas zagranicznych wyjazdów? Sprawdzamy.

Motywuj się do rozmowy w języku obcym

Zacznijmy od tego, co w najbardziej efektywny sposób podnosi nasze kompetencje w posługiwaniu się językiem obcym – konwersacji. To właśnie dzięki rozmowie – słuchaniu i wypowiadaniu się, nabieramy tak ważnej wprawy w posługiwaniu się językiem obcym. Jeśli więc jesteśmy za granicą, nie unikajmy rozmowy, a wręcz prowokujmy sytuacje, w których możemy szlifować swoje zdolności lingwistyczne.

A tych jest wokoło bez liku. Wizyta w sklepie spożywczym? Kasa biletowa? Wycieczka z przewodnikiem obcojęzycznym? A może po prostu zapytanie o drogę do hotelu? Wszystkie te sytuacje wymagają rozmowy i każda z nich nie tylko zwiększy naszą pewność siebie, ale być może także pozwoli nam na wyeliminowanie naszych błędów i poznanie nowych, praktycznych zwrotów. 

Otaczaj się językiem obcym 

Co jeszcze może okazać się istotne podczas podróży, gdy towarzyszy jej postanowienie posługiwania się językiem obcym? Oczywiście dobrze znana i co ważne, skuteczna metoda otaczania się językiem wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Wyjeżdżamy na wakacje i planujemy wieczorami nadrobić zaległości w ulubionym serialu? Tym razem wyłączmy lektora i skupmy się na napisach – najlepiej w języku, którego się uczymy. 

Korzystamy często ze smartfona? A zatem na czas wyjazdu warto zmienić ustawienia, by wszystko pokazywało się w języku angielskim. Wypożyczyliśmy samochód, by składnie przemieszczać się z miejsca na miejsce? Wybór obcojęzycznego lektora nie tylko pozwoli na obycie się z nowym słownictwem, ale też przyzwyczai nas do szybkiego reagowania na to, co mówi się do nas w języku obcym. 

Otaczanie się gdzie tylko możliwe językiem obcym jest zdaniem specjalistów od języka jednym z najbardziej efektywnych sposobów na szybkie przyswojenie nie tylko gramatyki, ale przede wszystkim nowego słownictwa. 

Planujesz podróż do nowego miejsca? Korzystaj ze źródeł w obcym języku

Nauka języka, choć najlepiej udaje się podczas wyjazdu, może zacząć się już na etapie planowania podróży. Znaleźliśmy ciekawy lot na https://www.esky.pl/tanie-loty? Wybraliśmy hotel? A zatem czas na szczegółowe zaplanowanie każdego dnia naszego wyjazdu.

Do takiego planowania świetnie nadają się blogi podróżnicze, na których często autorzy przygotowują kompleksowy plan zwiedzania na kilka dni. Dlaczego jednak nie skorzystać z zagranicznych źródeł? To świetny sposób, by jeszcze przed wyjazdem przypomnieć sobie najważniejsze zwroty i słownictwo w języku obcym, a przy okazji poznać najciekawsze miejsca do zwiedzenia i zapamiętać adresy najlepszych restauracji. 

Nauka języka obcego wcale nie musi oznaczać żmudnego zapamiętywania słówek i zwrotów. Jeśli robimy to, co lubimy, a dla wielu osób planowanie podróży jest właśnie najlepszą częścią wakacji, język obcy wejdzie nam do głowy przy okazji. Sami będziemy zdziwieni, jak wiele nauczyliśmy się z takiego planowania podróży.