Wraz z nadejściem lata wzrasta ryzyko zapalenia pieluszkowego skóry. Przypadłość ta przynosi duży dyskomfort maluchom spowijanym w pieluchę, dlatego liczy się szybkie i skuteczne leczenie. Co na pieluszkowe zapalenie skóry jest najlepsze?
Według lekarzy, na pieluszkowe zapalenie skóry zapada każde dziecko w ciągu 3 pierwszych lat swojego życia. Dolegliwość ta rozpoczyna się zwykle otarciem i przegrzaniem skóry. Gdy na podrażnioną skórę działają bakterie, grzyby, wirusy i inne chorobotwórcze drobnoustroje, z którymi dziecko styka się, kiedy ma założoną pieluszkę. Łatwo wtedy o rozwinięcie się stanu zapalnego, zwanego właśnie pieluszkowym zapaleniem skóry. Niestety, na przypadłość tę narażone są wszystkie dzieci, bez względu na to, jak starannie są pielęgnowane. Wszystko przez naturalną kruchość skóry maluszka. Pozbawiona jeszcze grubszej warstwy ochronnego naskórka, skóra człowieka do drugiego roku życia, o wiele bardziej narażona jest na urazy.
Jak pielęgnować skórę dziecka, aby uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry?
Mimo że pieluszkowe zapalenie skóry może rozwinąć się od zwykłego przegrzania dziecka w czasie upalnego dnia, to jednak warto stosować profilaktykę. W aptekach i drogeriach znajdziemy specjalne kosmetyki do pielęgnacji skóry małego człowieka. Są to środki wzmacniające warstwę lipidową skóry, która jest swoistym płaszczem ochronnym, dającym pewną odporność przed otarciami, wysuszeniem oraz podrażnieniem alergenami zawartymi w środkach do prania, oraz w samych pieluszkach.
Co stosować na podrażnioną skórę w okolicach pieluszkowych?
Jeśli tylko zauważymy, że na skórze pojawił się rumień, który może być wstępnym stadium pieluszkowego zapalenia skóry, musimy częściej zmieniać pieluszkę. Powinniśmy robić to nawet wtedy, kiedy dziecko nie zdążyło jej jeszcze zmoczyć, ale minęły już 2-3 godziny od ostatniej zmiany. Przy każdym przebieraniu powinniśmy nakładać warstwę dobrej jakości ochronnego kremu w okolice pieluszkowe. Pamiętajmy przy tym, że kremu nie może być zbyt dużo, aby jego nadmiar nie doprowadzał do zwiększonego tarcia skóry o pieluszkę. Krem powinien w całości się wchłonąć, czyli nie pozostawiamy po nim na skórze widocznej białej warstwy niewchłoniętego preparatu. Bardzo efektywne i cieszące się dobrymi opiniami rodziców kosmetyki stosowane do profilaktyki i do leczenia pieluszkowego zapalenia skóry należą oczywiście do znanej marki Sudocrem (więcej na sudocrempolska.pl).
Pieluszkowe zapalenie skóry jak leczyć
Gdy pieluszkowe zapalenie skóry doprowadza do silnego dyskomfortu u dziecka, a domowe sposoby nie pomagają, należy udać się do lekarza. Szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z podrażnioną skórą wokół odbytu. W tej sytuacji każda próba oddania stolca przez dziecko będzie wiązała się dużym bólem. Również, gdy na skórze pojawiają się ropne bąble, krostki, białawy nalot lub gdy doszło do przerwania naskórka i z ran sączy się jakakolwiek wydzielina, koniecznie należy odwiedzić pediatrę i najlepiej dermatologa. Lekarze ocenią, jak rozległy jest stan zapalny i wykluczą inne schorzenia, takie jak na przykład zapalenie jąder. Najpewniej też zapiszą w recepcie antybiotyk.
Domowe sposoby na pieluszkowe zapalenie skóry
Oprócz leczenia farmakologicznego, konieczne jest też pilnowanie, aby skóra dziecka pozostawała jak najczęściej sucha. Po zmianie pieluchy i po umyciu jej, należy osuszyć pupę papierowym ręcznikiem. Po zabiegach higienicznych warto, w miarę możliwości, pozwolić dziecku na baraszkowanie nago na suchym i czystym ręczniku lub kocyku. Przemywanie dziecka podczas zmiany pieluszki warto robić przy użyciu ciepłej wody i płatków kosmetycznych, zamiast gotowych chusteczek nawilżanych z paczki. Po myciu, a przed założeniem pieluszki, warto stosować zasypkę. Na rynku dostępne są profesjonalne i dobrej jakości zasypki, ale świetnie sprawdzi się w tej roli również zwykła mąka ziemniaczana. Należy jednak przy tym pamiętać, aby nie stosować zasypki, gdy na skórę wcześniej aplikowaliśmy oliwkę lub tłustym krem. Powstają wtedy niebezpieczne, drażniące dla skory dziecka grudki, które mogą zaognić stan zapalny i zwiększyć nieprzyjemne doznania bólowe.