Przerażają Cię komunikaty od naukowców, którzy mówią o stanie środowiska? Jest Ci wstyd, że doprowadziliśmy planetę do stanu, w którym obecnie się znajduje? Chcesz coś zmienić, a nie wiesz od czego zacząć? Przychodzimy dziś z 3 prostymi sposobami, które pomogą Ci zacząć dbać o środowisko.
1. Segreguj śmieci
Czy wiesz, że nieprawidłowo segregowany plastik zalega w środowisku przez blisko 1000 lat? Weźmy np. popularną plastikową butelkę. Jej czas rozkładu to aż 900 lat. Wyobrażasz to sobie? W tym czasie odpad generuje szkodliwe substancje, przez które cierpią zwierzęta i rośliny. Ponadto, przenikają do gleby, powietrza i wody krążąc po ekosystemach.
A można byłoby tego uniknąć. Prawidłowy recykling pozwala wykorzystywać potencjalne szkodliwe materiały ponownie, daje im drugie życie. Wrzucając plastikową butelkę do właściwego kontenera sprawiamy, że nie będzie ona zalegała przez setki lat zanieczyszczając naszą planetę, lecz będzie użyteczna pod inną postacią.
2. Korzystaj z ekologicznych opakowań
Jak wspomnieliśmy wyżej, właściwy recykling pozwala nadać drugie życie opakowaniom. Korzystajmy z tego. Podobnie, właściwą drogą będą ekologiczne opakowania czyli takie, które:
- można wykorzystać ponownie,
- produkowane są z materiałów z recyklingu, np. kubki ekologiczne jednorazowe,
- produkowane są z surowców odnawialnych,
- produkowane są w sposób zoptymalizowany pod względem uzyskania korzyści dla środowiska, np. produkcja masowa = oszczędzanie energii.
3. Oszczędzaj wodę
Według danych WHO, co 15 sekund na świecie umiera jedno dziecko z powodu chorób wywołanych niedostatkiem wody pitnej. Co gorsza, ta liczba stale rośnie. Zaledwie 3% wszystkich wód to wody słodkie, a większość to lodowce i pokrywa śnieżna na Antarktydzie. Dopiero na drugim miejscu są wody podziemne, zaś na końcu rzeki i jeziora. Co to oznacza? Czas oszczędzać wodę. Zacznij od prostych kroków – nie napełniaj wanny do pełna gdy bierzesz kąpiel, zakręć kurek z wodą gdy myjesz zęby i użyj kubka. W kolejnych krokach sprawdź instalacje – zobacz czy krany i spłuczki pracują prawidłowo. Nie wylewaj również wody np. po myciu warzyw – możesz przecież podlać nią ogródek. Proste, prawda? A jakże potrzebne naszej planecie…
Jak widzisz, by zacząć dbać o środowisko wcale nie potrzeba drastycznych zmian. Małymi krokami można naprawić naprawdę wiele. Co więcej, gdy już wypracujesz w sobie nowe rytuały, spróbuj zarazić nimi swoich najbliższych – pokaż, że wystarczą niewielkie działania by dokonać dużych rzeczy. Do dzieła!