Historia najpopularniejszego dania na świecie – pizzy

Historia pizzy sięga czasów starożytnych, choć w obecnym kształcie pizza znana jest od mniej więcej XIX wieku. To danie zrobiło zawrotną karierę i obecnie jest najpopularniejszą potrawą na świecie, znaną szeroko poza jej ojczystą Italią. Ale właśnie, czy rzeczywiście, zgodnie z powszechną opinią, to we Włoszech narodziła się pizza?

Wczesna historia pizzy

Skąd pochodzi pizza? Jeśli chodzi o pizzę, pochodzenie tego dania nie jest wcale takie proste do ustalenia. Jeśli przyjmiemy, że pewną pierwotną wersją dziś nam znanej pizzy był po prosty cienki placek z dodatkiem, to można wskazać wiele regionów basenu Morza Śródziemnego jako pierwsze miejsce pojawienia się takiej potrawy. Starożytni Grecy jadali plangutos, czyli właśnie cienkie placki z dodatkami, zaś Etruskowie na takie danie mówili focaccia – obecnie nazywamy tak sam spód pizzy. W Turcji pojawiły się zaś po raz pierwszy chlebki pita, które potem rozpowszechniły się też w Grecji. Pita jest dość podobna do pizzy, ale pozbawiona składników.

Rzeczywiście jednak zwykły drożdżowy placek z dodatkiem ziół i oliwy, któremu najbliżej do obecnie znanej nam pizzy, najpierw pojawił się w biednych dzielnicach Neapolu i to już w wieku X. Nie wiadomo jednak, kto wymyślił pizzę. To było po prostu danie, które spożywali biedni ludzie, gdyż było ono tanie w wykonaniu i wymagało użycia zupełnie podstawowych składników. Włosi też jako pierwsi użyli nazwy pizza, wywodząc je od słowa picea, oznaczającego chleb z pieca.

To także Włosi dodali jako pierwsi do placka drożdżowego sos pomidorowy – nastąpiło to w wieku XVII. Co ciekawe, aż do tego momentu sos pomidorowy nie był powszechnie stosowany, a ten użyty jako dodatek do pizzy został wytworzony z pomidorów pochodzących z… USA. To właśnie w Stanach zapuszkowano pomidory i zaczęto je wysyłać na cały świat. Gdy już pojawił się pomysł połączenia drożdżowego placka z sosem pomidorowym to do stworzenia pizzy, jaką zajadamy się obecnie, był już tylko krok. Wystarczyło zacząć dodawać dowolne składniki.

Więcej o tym, skąd się wzięła pizza dowiesz się z tekstu: Historia pizzy – od czego się zaczęła?

Ewolucja pizzy

Jak pizza trafiła z przedmieść Neapolu do restauracji i domów całego świata? Zawdzięczamy to nie byle komu, bo samej królowej, a konkretnie królowej Małgorzacie (po włosku – Margerita) Sabaudzkiej, której zaserwowano pizzę podczas wizyty w Neapolu. Przyrządził ją słynny szef kuchni Rafael Esposito, a na cześć narodowych barw Włoch użył do niej składników w odcieniach zieleni, bieli i czerwieni – bazylii, mozzarelli i pomidorów. Tak narodziła się margherita, nazwana tak od imienia królowej, która zachwyciła się tym daniem. Wszystko działo się na początku XIX wieku, a w roku 1830 powstała w Neapolu pierwsza pizzeria.

Rozprzestrzenienie się sławy pizzy na świat ułatwiła… II wojna światowa. Wiosną 1943 roku alianckie siły, w tym żołnierze USA, przedostawali się z Afryki do Europy, podążając Półwyspem Apenińskim. Akcja była dość trudna, brakowało też racji żywnościowych. Mieszkańcy Włoch karmili aliantów tym, co mieli, czyli najczęściej pizzą. Amerykanie ją pokochali i zabrali jej smak ze sobą do domu po wojnie. Wskutek tego w USA, jak i dzięki migrantom przybywający z Italii, powstały pierwsze pizzerie – najpierw w Chicago i Nowym Jorku, a od 1956 roku, gdy sieć autostrad połączyła wiele stanów, także w innych częściach kraju.

Z kolei na terenie Europy pizza zaczęła robić karierę od lat 70. XX wieku, przy czym pierwsze pizzerie na Wschodzie, w tym Polsce, powstały dopiero po upadku Żelaznej Kurtyny. W roku 1990 otwarto pierwszą pizzerię w Chinach, kilka lat potem w Indiach i reszcie krajów azjatyckich. Co ciekawe, nawet w Korei Północnej jest pizzeria – pierwsza powstała w roku 2009.

Współczesne trendy w pizzy

Jakie są obecnie trendy w pizzy? W Polsce i na świecie do łask wracają proste pizze oparte na raptem kilku, ale za to świeżych i pysznych składnikach. Liczy się nie ilość, tylko jakość, czyli świeża mozzarella i bazylia oraz soczyste pomidory z puszki. To tak naprawdę wystarczy, by zrobić wspaniałą pizzę. Oczywiście ważne jest również ciasto. Przygotowane wedle sztuki nie będzie ani zbyt wodniste ani sztywne. Popularnym trendem jest pizza na zamówienie z dostawą pod drzwi. Taka nie powinna tracić swoich walorów podczas transportu, dlatego tak ważne jest, aby docierała ona szybko i wciąż była świeża i gorąca.

Na takie preferencje Klientów stawia Domino’s Pizza, gdzie dostawa jest bardzo szybka i zamyka się nawet w 30 minutach. Zamów i sprawdź na https://dominospizza.pl/

Pizza staje się też coraz częstszym elementem naszego codziennego życia, a nie tylko sposobem na szybki posiłek. Zamawiamy ją na obiady, lunche, domówki. Jedzą ją wszyscy – całe rodziny, studenci, single.

Przyszłość pizzy

Czy pizza kiedyś przestanie być najpopularniejszym daniem świata? Wątpliwe, bo ma mocno ugruntowaną pozycję. Nie ma szans się znudzić, bo dowolność dodawania składników pozwala na eksperymentowanie. Współcześnie i w przyszłości słabej jakości składniki już się nie obronią – jakość jest kluczowa. Z drugiej strony widać wyraźnie trend eksperymentowania – już nie tylko łączenie ulubionych, popularnych składników, ale też chęć próbowania czegoś nowego. Pizza z awokado i owocami morza? A może z kalafiorem, papryką, cukinią? Wiele osób lubi też odkrywać pizze typowe dla różnych krajów i regionów. Przykładowo w Finlandii je się pizzę z wędzonym reniferem, w Szwecji z curry i bananami, w Brazylii z zielonym groszkiem, sercami palmowymi i kukurydzą, w Australii z mięsem kangura lub strusia emu, zaś w Szkocji – z owczymi serem i wątróbką wymieszanymi z płatkami owsianymi. Jak widać, wyobraźnia w dodawaniu składników do pizzy nie zna granic!