Infraterapia – co warto wiedzieć na temat zabiegów z wykorzystaniem lampy sollux?

Specjalistycznym sprzętem chętnie wykorzystywanym w ciepłolecznictwie i światłolecznictwie jest lampa sollux, która emituje promienie podczerwone IR. Terapia z wykorzystaniem promieniowania IR określana mianem infraterapii wykorzystywana jest w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Czym zatem charakteryzuje się leczenie z wykorzystaniem lampy sollux?

Wskazania i przeciwskazania do infraterapii. Efekty zabiegów z wykorzystaniem lamy sollux

Lekarze i fizjoterapeuci stosują infraterapię do leczenia różnych schorzeń i dolegliwości. Zabiegi z wykorzystaniem lamy sollux są wskazane w przypadku: nerwobóli, zespołu bólowego kręgosłupa, stanów zapalnych stawów, urazów oraz kontuzji w obrębie narządów ruchu, blizn, uszkodzeń skóry, trądziku, odleżyn, odmrożeń, chorób reumatycznych, zapalenia ucha zewnętrznego czy zapalenia zatok. Warto zaznaczyć, że dzięki temu, iż lampa sollux jest w stanie dotrzeć z promieniowaniem do wnętrza tkanek na dużą głębokość doskonale przyczynia się do poprawy ukrwienia, zmniejszenia bólu oraz redukcji napięcie mięśni. Takie zabiegi mają także pozytywny wpływ na usprawnienie metabolizmu. Lampa sollux posiada dwa rodzaje filtrów, każdy z nich bywa wykorzystywany do leczenia innych problemów. Filtr czerwony jest filtrem rozgrzewającym, dlatego doskonale sprawdza się przy łagodzeniu przewlekłych stanów zapalnych obejmujących struktury miękkotkankowe. Działanie przeciwbólowe i uspokajacie posiada natomiast filtr niebieski, który często stosowany jest do leczenia zmian skórnych czy nerwobóli. Nie każdy jednak może skorzystać z tej popularnej i skutecznej formy terapii. Do grupy osób, które nie mogą mieć wykonywanych zabiegów przy użyciu lamy sollux zaliczamy kobiety ciężarne, osoby zmagające się z chorobą nowotworową, gruźlicą czy też zaawansowanym nadciśnieniem lub miażdżycą. Do przeciwskazań wykonania zabiegu dodaje się także gorączkę, wyniszczenie organizmu czy też dysfunkcje naczyniowe.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat zabiegów, do których używa się lampy sollux?

Zabieg z użyciem lampy sollux wymaga zastosowania należytej metodyki. Ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy lamą a naświetlanym obszarem ciała. Mowa tu o odległości mieszczącej się w przedziale miedzy 30 a 50 cm. Niezwykle istotna jest również właściwa ochrona oczu. W tym celu terapeuta i pacjent muszą założyć specjalne okulary. Zawsze należy pamiętać także o tym, że obszar ciała, który ma zostać poddany naświetlaniu trzeba przed przystąpieniem do zabiegu oczyścić z kremów i innych kosmetyków. Przed pierwszą ekspozycją na zabieg, który z reguły trwa około 20 minut należy dokonać sprawdzenia jak organizm pacjenta zareaguje na promieniowanie poprzez wykonanie 2- 3 minutowej próby. Warto również podkreślić, ze zabiegi z wykorzystaniem lampy sollux powinny być wykonywane na wysokiej jakości, sprawdzonym sprzęcie. Z tego typu urządzeń korzystają profesjonalne placówki leczniczo – rehabilitacyjne, gabinety fizjoterapeutyczne oraz gabinety kosmetyczne, dla których dobro pacjenta jest najwyższą wartością.