Czy warto kupić hamak dla niemowlaka?

Gdy lekarz pediatra naszego dziecka stwierdza u niego wzmożone mięśniowe napięcie, to jesteśmy w szoku. Jednak nie powinniśmy wpadać w panikę. Okazuje się, że poza specjalną rehabilitacją – możemy samodzielnie rehabilitować nasze dziecko przy użyciu bardzo prostych produktów. Jednym z nich jest właśnie hamak dla niemowlaka.

Objawy

Napięcie wzmożone mięśniowe ma wpływ w zasadzie na cały rozwój dziecka oraz na pokonywanie przez nasze dziecko kolejnych etapów fizycznego rozwoju. Najbardziej charakterystycznymi objawami jest nienaturalne wyginanie się w literkę C, a więc przekrzywienie ciała w jedną stronę. Maluszki, u których podejrzewa się to schodzenie mają często piąstki zaciśnięte.

Napięcie mięśniowe nieprawidłowe wywołuje u dzieci spory niepokój. Powoduje to także to, że maluszek mało śpi, jest płaczliwy oraz z dużym trudem się je uspokaja. Takie właśnie dzieci mogą mieć problem z nauką chodzenia oraz także raczkowania. W wyniku napięcia silnego dzieci się prężą oraz odginają.

Hamak dla niemowlaka pomoże

Hamak dla niemowlaka na pewno ułatwia dziecku przyjęcie pozycji naturalnej „w kuleczkę”. Niemowlę na hamaku przyjmuje pozycję naturalną z zaokrąglonym lekko kręgosłupem, lekko podwiniętą miednicą oraz rączkami skierowanymi do osi ciała. Jest to pozycja bardzo podobna do pozycji, którą zabiera maluszek w brzuszku matki. Sprzyja na pewno rozluźnieniu barkowego pasa niemowlęcia oraz ma wpływ na rozluźnienie stopniowe napięcia ciała. Hamak także zapobiega prężeniu się dziecka.

Przy wzmożonym mięśniowym napięciu niezmiernie ważne są ćwiczenia regularne w domu. Oczywiście wszystko zgodne z zaleceniami fizjoterapeuty. Pomyśleć jednak warto o takim hamaku, Sprawia on, że kręgosłup, szyja oraz także główka maluszka są podtrzymane idealnie przez materiał, który dopasowuje się do dziecięcego ciała. Bawełna miękka otula ciało dziecka i maluszkowi pozwala na ułożenie się wygodne w hamaku.

Bezpieczeństwo dziecka

Jeśli chodzi o pozycję naszego dziecka w hamaku, to jest ona bardzo podobna do tej, którą maluszek przyjmuje w brzuszku mamy. Jest związana ona z „czuciem” swojego własnego ciała, kształtowaniem się w mózgu maluszka poczucia przestrzenności. Kołyszący, wahadłowy oraz jednostajny ruch hamaka znacznie stymuluje zmysł równowagi, a poprzez bardzo duże prawdopodobieństwo do kołysania, które odczuwał maluszek w płodowym życiu, wpływa korzystnie na samo poczucie bezpieczeństwa naszego dziecka. W związku z powyższym, jak najbardziej warto kupić dziecku hamak. Nie będziemy  żałować tego zakupu.