Czy Twoja pralka ma tendencję do niedopierania ubrań? Po wyschnięciu ubrania są sztywne i łatwo się przecierają? A może nawet mimo używania odpowiednich detergentów tracą kolor lub żółkną?
Czy zdarzyło Ci się, że właśnie wyprane pranie wcale nie miało świeżego zapachu? Wygląd ubrań i ich zapach to elementy, które wpływają na to, jak postrzegają nas inni oraz na nasze dobre samopoczucie. W przypadku gdy ich stan pozostawia wiele do życzenia, nawet tuż po wyjęciu z prania, zaczynamy szukać przyczyn – w proszkach i płynach do prania, płukania oraz zmiękczania, a także samej pralce. Co, jeśli przyczyna leży zupełnie gdzie indziej?
Co oznacza termin „twarda woda” i co taka woda robi z Twoją pralką?
Twardość to jeden z parametrów wody, określający stężenie minerałów zawartych w wodzie. Przede wszystkim magnezu i wapnia, ale także żelaza i manganu. Woda mająca ich wysoką zawartość jest określana mianem twardej. Choć te pierwiastki, w odpowiednich ilościach, mogą mieć korzystny wpływ na ludzki organizm, to ich obecność w wodzie doprowadzanej do sprzętów AGD może sprawić nam niemały kłopot. Jednym z jasnych sygnałów, że mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją jest szybkie zużycie sprzętów. Dla pralki będzie to również głośna praca oraz kamień na grzałce. Wszelkie urządzenia mające częsty kontakt z twardą wodą będą narażone na osadzający się na ich powierzchni kamień. Zbierający się na dnie bębna pralki może bardzo szybko pozostawić osad, który to z kolei spowoduje szereg innych problemów. Od zwiększonego ciśnienia, poprzez korozję, aż po zatory w rurach. Zakamieniony sprzęt może w przyszłości być bardziej podatny na uszkodzenia, a także zużywać więcej energii. Pralka to sprzęt, który jest szczególnie narażony na takie usterki – ze względu na podgrzewanie wody, skutkujące uwalnianiem się zawartych w niej zanieczyszczeń. Nawet najlepszy zmiękczacz do tkanin nie podoła twardej wodzie.
Jak poradzić sobie z tą sytuacją?
Jednym z najlepszych rozwiązań problemu jest zamontowanie filtra do wody. Tak jak bateria trójdrożna w kuchni czy zmiękczacz wody pod prysznic, tak filtr do wody założony na system doprowadzający wodę do pralki pomoże rozwiązać problem twardej wody. Dobór odpowiedniego filtra do pralki, wraz ze stosowaniem środków odkamieniających, pomogą uporać się z problemem twardej wody. Jeśli więc Twoje ubrania są:
- poszarzałe lub pożółkłe,
- nieprzyjemne w dotyku,
- nie przejmują zapachu używanych detergentów,
- z zaciekami,
to warto rozważyć zakup filtra do pralki. To rozwiązanie, na którym zyskają nie tylko one, ale także sam sprzęt. Do wyboru masz filtry Aquaphor, FitAqua oraz wiele innych. Ich zamontowanie nie wymaga specjalistycznych umiejętności. W większości przypadków montażu jesteś w stanie dokonać samodzielnie. Jeśli więc zmagasz się z problemem nieświeżego prania lub kamienia osadzającego się na grzałce Twojej pralki, to może warto zainteresować się filtrem do wody – zamiast testować kolejny odkamieniacz czy zmiękczacz do tkanin. To długotrwałe i przyjazne środowisku rozwiązanie, niewymagające specjalistycznej wiedzy.