Co to jest zaćma

Choroby oczu dotyczą sporej części społeczeństwa. Mogą wystąpić pod wpływem starzenia się organizmu lub na skutek innych chorób oraz działania innych niekorzystnych czynników. Jedną z groźniejszych chorób jest zaćma, która może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jak rozpoznać chorobę? Jaki są skuteczne metody leczenia?

Co to jest zaćma?

Zaćma to choroba, która najczęściej dotyka osoby starsze, po 50 roku życia. Polega na stopniowym zmętnieniu soczewki, która traci elastyczność, staje się żółta lub brązowa. Choroba pojawia się najczęściej wskutek fizjologicznych zmian, spowodowanych starzeniem się organizmu. Do jej powstania mogą przyczynić się również urazy i stany zapalne oczu, przyjmowanie niektórych leków np. sterydów, a także choroby ogólnoustrojowe, głównie cukrzyca, choroby metaboliczne czy atopowe zapalenie skóry. Zachorowanie może również przyśpieszyć niehigieniczny tryb życia, m.in. palenie papierosów, nadużywanie alkohol, otyłość, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Choroba może mieć podłoże genetyczne.

Jakie są objawy zaćmy?

Objawy zaćmy pojawiają się stopniowo, dlatego wiele osób myli je ze zwykłym pogorszeniem czy zmęczeniem wzroku. Z czasem symptomy stają się coraz bardziej dokuczliwe, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Chorzy obserwują u siebie:

  • obniżenie ostrości widzenia,
  • zmniejszenie nasycenia barw,
  • obniżenie kontrastu,
  • wyraźne oślepienie przez nieostre światło,
  • gorsze widzenie przy jasnym świetle,
  • pogorszenia widzenia o zmroku,
  • narastającą krótkowzroczność,
  • problemy z oceną odległości,
  • szybką męczliwość oczu.

Pojawiają się olśnienia oraz widzenie przedmiotów „jak przez matową szybę”. Chorym coraz trudniej dobrać odpowiednie okulary. Takie sygnały powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u specjalisty i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Do rozpoznania choroby wystarczy badanie okulistyczne za pomocą lampy szczelinowej i wziernika okulistycznego. Okuliści wykonują również badanie dna oka, w niektórych przypadkach potrzebna jest badania ultrasonograficznego. 

Jak leczyć zaćmę?

Zaćma jest chorobą, która opowiada za 35% przypadków utraty wzroku. Należy wiedzieć, co to jest zaćmai odpowiednie wcześnie zareagować. Aby unikać konsekwencji choroby, należy zgłosić się do lekarza w momencie zauważenia pierwszych niepokojach objawów. Jeszcze kilkanaście lat temu leczeniu operacyjnemu poddawano tylko pacjentów, u których choroba była mocno zaawansowana. Dzisiaj możliwe jest leczenie już w początkowym stadium choroby. Najnowocześniejszą metodą jest zabieg, polegający na zastąpieniu naturalnej soczewki sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg wykonywany jest metodą fakoemulsyfikacji, poprzez mikronacięcia i przynosi doskonałe rezultaty. Lekarz w czasie kwalifikacji do zabiegu może zaproponować różne soczewki, dopasowane do potrzeb pacjenta i dające maksymalny komfort. Doskonałym wyborem jest zastosowanie wewnątrzgałkowych soczewek trójogniskowych.

Wewnątrzgałkowe soczewki trójogniskowe -zalety

W trackie zabiegu usuwania zaćmy, można zastosować najbardziej zaawansowane wewnątrzgałkowe soczewki trójogniskowe. Soczewki załamują światło docierające do oka z bliska, ze średniej odległości oraz z daleka i skupiają je w jednym ognisku na siatkówce. Dzieki temu pacjent odzyskuje możliwość wyraźnego widzenia na wszystkich dystansach bez okularów. Soczewki trójogniskowe eliminują potrzebne noszenie szkieł korekcyjnych, przywracają komfort życia. Pozwalają na pozbycie się wad wzroku tj. krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia.

Zaćma to groźna choroba, ale dzięki nowoczesnej medycynie, możliwa do wyleczenia. Ważne, aby wiedzieć, co to jest zaćma, nie czekać, aż objawy będą utrudniać wykonywanie podstawowych czynności. Wczesne leczenie gwarantuje doskonale efekty.