E-recepta na tabletkę „dzień po” – o co może zapytać nas lekarz?

Recepta na tabletkę „po” online to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można skorzystać z antykoncepcji awaryjnej bez udawania się do gabinetu lekarza. Jak dostać receptę na tabletkę „dzień po” przez Internet? O co może zapytać lekarz? Podpowiadamy.

Tabletka „po” przez Internet — czy to możliwe?

Tabletka „po” przez Internet jest jak najbardziej możliwa. Pigułka, która chroni przed niechcianą ciążą po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego, jest w Polsce legalna. Do jej zakupu potrzebna jest jedynie ważna recepta od lekarza, a taki dokument można otrzymać online, bez wychodzenia z domu.

Jak dostać receptę na tabletkę „dzień po”?

W sytuacji, gdy pilnie trzeba skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, np. z powodu pęknięcia prezerwatywy lub gdy doszło do pominięcia regularnie przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych, najwygodniejszym rozwiązaniem jest recepta na tabletkę „po” online. Para może zamówić e-receptę np. na tabletkadzienpo.pl. Cały proces zamawiania trwa zaledwie kilka minut, następnie, po opłaceniu prywatnej wizyty u lekarza należy oczekiwać na kontakt ze strony specjalisty.

Recepta na tabletkę „po” online — o co może zapytać lekarz?

Tabletka „po” przez Internet może zostać zamówiona po wypełnieniu krótkiego formularza. Należy w nim podać podstawowe dane pacjentki, dobrze również załączyć wyniki aktualnych badań oraz opisać ogólnie swój stan zdrowia, aby lekarz mógł szybko wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zastosowania danego preparatu. Natomiast jeśli nie załączymy żadnych wyników badań, lekarz o to zapyta podczas konsultacji.

Przykładowe przeciwwskazania do stosowania tabletek „dzień po” to:

  • ciąża oraz karmienie piersią,
  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu,
  • podwyższone ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej (np. w związku z ciążą pozamaciczną w przeszłości, przebytym zapaleniem narządów miednicy mniejszej czy też operacją jajowodów),
  • poważniejsze choroby, np. ciężka niewydolność wątroby lub ciężka postać astmy oskrzelowej,
  • stosowanie leków, które mogą wchodzić w reakcję z pigułkami „dzień po” (np. doustnych leków przeciwpadaczkowych lub niektórych antybiotyków).

Tabletka „po” przez Internet — czym się różnią dostępne rodzaje preparatów?

Recepta na tabletkę „po” online może zostać wypisana na preparat zawierający hormon lewonorgestrel lub octan uliprystalu. Substancje te wykazują podobne działanie, jednak różnią się od siebie pod względem skuteczności, ceny oraz maksymalnego czasu po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, kiedy można przyjąć pigułkę.

W przypadku preparatów z octanem uliprystalu skuteczność jest najwyższa w pierwszej dobie, wynosi ona aż 97,9%. Tabletkę „dzień po” można przyjąć do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku, jednak wtedy jej skuteczność jest niższa. Natomiast jeśli chodzi o hormon lewonorgestrel, jego skuteczność wynosi 84%, przy czym tabletkę można przyjąć najpóźniej do 72 godzin. Co do ceny, pigułki bazujące na syntetycznym hormonie lewonorgestrelu kosztują około 50 złotych za 1 sztukę, a te z octanem uliprystalu — około 100 złotych za sztukę.

Jak dostać receptę na tabletkę „dzień po”, gdy lekarz odmawia jej wypisania?

Jeśli lekarz odmówił przepisania tabletki „po” przez Internet, może to wynikać z wyraźnych przeciwwskazań medycznych lub tzw. klauzuli sumienia. W pierwszym przypadku odmowa jest podyktowana faktem, iż przyjęcie antykoncepcji awaryjnej mogłoby wpłynąć negatywnie na zdrowie pacjentki. Jak dostać receptę na tabletkę „dzień po” w drugiej z wymienionych sytuacji? Wtedy nie pozostaje nic innego jak poproszenie lekarza o wskazanie gabinetu lekarskiego, w którym można otrzymać receptę.

Recepta na tabletkę „po” online to wygodne rozwiązanie, jednak należy pamiętać o tym, że tego typu preparaty ingerują w kobiecy organizm i powinny być stosowane sporadycznie oraz zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto przed przyjęciem pigułki zapytać także o możliwe działania niepożądane, by wiedzieć jak zachować się w razie ich wystąpienia.