Włosy to część wyglądu, która odgrywa bardzo duże znaczenie w przypadku wielu kobiet. Niezależnie od tego, czy są długie, krótkie, falowane czy też proste, zależy nam na tym, by zawsze prezentowały się jak najkorzystniej. Niestety, czasami pomimo stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych wysokiej jakości, nie zauważamy efektów ich działania, a nasze pasma w dalszym ciągu pozostają w złym stanie. Dlaczego tak się dzieje? Najprawdopodobniej nie są one dopasowane pod kątem porowatości Twoich pasm. Sprawdź, jak wykonać test na porowatość włosów oraz jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów średnioporowatych.
Czym jest porowatość włosów?
Zanim omówimy, jak przeprowadzić test na porowatość włosów, warto pozostać na chwilę przy temacie samej porowatości. Czym tak naprawdę jest? Warto wiedzieć, że nasze włosy w rzeczywistości nie są idealnie gładkie. Jeśli obserwowałabyś swoje kosmyki pod mikroskopem zauważyłabyś, że znajdują się na nich drobne łuski ułożone dachówkowato. Pełnią one istotne funkcje ochronne.
W zależności od tego, w jaki sposób są ułożone, mogą posiadać inną porowatość. Stąd wyróżniamy włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Każdy z nich posiada inne cechy charakterystyczne, a co za tym idzie, wymaga innej pielęgnacji. Czy w takim razie porowatość włosów to coś, z czym się rodzimy?
Porowatość włosów może być uwarunkowana genetycznie. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że może ona ulegać zmianie. Jest to szczególnie częste w sytuacji, gdy często farbujemy lub rozjaśniamy włosy. Także pasma, które często poddawane są prostowaniu lub innym zabiegom stylizującym na gorąco, mogą zmienić swoją porowatość.
Test na porowatość włosów
Jak w takim razie rozpoznać, jaką porowatość mają nasze kosmyki? W tym celu warto wykonać test na porowatość włosów. Dzięki niemu będziemy wiedzieli, w jakim kierunku ruszyć ze swoją codzienną pielęgnacją, by przynosiła ona efekty. Test na porowatość włosów możesz wykonać online, odpowiadając na kilka pytań lub możesz wykorzystać do tego celu szklankę wody.
Jak to zrobić? Szklankę napełnij letnią wodą, a następnie zanurz w niej kilka włosów (zwróć uwagę, by nie znajdowały się na nich żadne kosmetyki). Następnie obserwuj, jak zachowują się pasma. Jeśli natychmiast opadają na dno szklanki, to znak, że posiadasz włosy wysokoporowate. Jeśli po kilku minutach jest częściowo zanurzony – jesteś posiadaczką włosów średnioporowatych. W sytuacji gdy po kilku minutach w dalszym ciągu znajduje się na powierzchni, to znak, że masz włosy niskoporowate.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów średnioporowatych?
Włosy średnioporowate to pasma, które są w stosunkowo dobrej kondycji. Często łączą w sobie cechy zarówno niskoporowatych, jak i wysokoporowatych kosmyków. By prezentowały się jak najlepiej, pielęgnacja włosów średnioporowatych powinna opierać się na równowadze PEH. Oznacza to, że stosowane kosmetyki powinny zawierać optymalne ilości nawilżających humektantów, odżywczych emolientów oraz regenerujących protein.
Przy pielęgnacji włosów średnioporowatych należy zwracać szczególną uwagę na to, by ilość protein oraz humektantów nie przeważyła nad emolientami. W takiej sytuacji kosmyki mogą zacząć się puszyć i strączkować.