Serum do twarzy z witaminą C – poznaj jego skuteczność

Serum z witaminą C jest kosmetykiem przeciwstarzeniowym, który jest odpowiedni dla skóry w każdym wieku. Przeznaczone zarówno do cery dojrzałej, jak i tej młodej, u której występują przebarwienia od słońca czy skóra atopowa. Witamina C jest bowiem silnym antyoksydantem, który chroni naskórek i przyspiesza jego odnowę. Aby jednak kosmetyk mógł optymalnie działać, należy właściwie dobrać jego rodzaj i stosować w odpowiedni sposób. Jak zatem wybrać serum do twarzy z witaminą C? Podopowiadamy.

Jak działa serum do twarzy z witaminą C?

Serum z witaminą C jako główny składnik zawiera zgodnie z nazwą witaminę C. Jest to nic innego jak kwas askorbinowy, który jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie, będącym silnym antyoksydantem. Oznacza to, że przeciwdziałam niszczącemu działaniu wolnych rodników na komórki naskórka, które polega na utlenianiu związków zawartych w ich strukturach. Nadmiar wolnych rodników może bowiem uszkadzać nie tylko struktury lipidowe, białkowe czy te zawierające informacje genetyczne, ale też zmieniać metabolizm komórek i zakłócać procesy odbudowy tkanek.

W efekcie skóra o wiele szybciej się starzeje, staje się mniej elastyczna i bardziej podatna na powstawanie trwałych uszkodzeń, w wyniku których pojawiają się zmarszczki. Witamina C jest również niezbędna do syntezy kolagenu oraz elastyny. Są to dwa główne białka, które budują naszą skórę. Dodatkowo stymuluję produkcję ceramidów, czyli związków tłuszczowych, będących spoiwem komórek rogowych naskórka. W taki sposób pomaga także uszczelnić warstwę ochronną skóry. Dzięki temu chroni zarówno przed niekorzystnymi związkami chemicznym, jak i nadmierną utratą wilgoci.

Jakie efekty zapewnia stosowanie serum do twarzy z witaminą C?

Serum do twarzy z witaminą C pomaga ograniczyć niszczycielski wpływ wolnych rodników na skórę, a także stymulować procesy odnowy komórek naskórka. Liczne badania kliniczne pokazują, że stosowanie takiego typu preparatów nie tylko przywraca skórze jędrność i spłyca istniejące zmarszczki. Pozwala również ją wygładzić oraz poprawić jej koloryt, a także nawilżenie. Dobre serum z witaminą C rozświetla oraz pomaga ujędrnić i uelastycznić skórę, zapewniając jednocześnie ochronę przed niszczącymi ją czynnikami.

Produkt tego typu jest również świetnym wyborem dla osób z cerą zmęczoną, niedotlenioną czy ziemistą w kolorze i plamami barwnikowymi. Mogą z niego skorzystać również osoby ze skórą naczynkową i często również suchą. Nie oznacza to wcale, że serum z witaminą C nie nadaje się dla osób bez problemów dermatologicznych. Jest to bowiem dobry wybór dla cery zdrowej i młodej. Wspomoże bowiem spowolnić nieuchronny proces starzenia się skóry. Warto także wiedzieć, że preparat ten pomaga również zredukować rozstępy, gdyż jest stosowane wraz z produktem zawierającym 20 procent kwasu glikolowego. Efekty możemy zauważyć już po około miesiącu.

Jakie serum do twarzy z witaminą C najlepiej wybrać?

Chociaż witamina C dodawana jest do większości kosmetyków, takich jak kremy czy balsamy, to serum zawiera tę substancję w zdecydowanie większym stężeniu. Czyni je to bardziej efektywnym w działaniu. W większości produktów witaminy C jest niestety zbyt mało albo jest ona zbyt słabej jakości, aby mogła działać skutecznie. Dobre serum powinno zawierać co najmniej 8 procent tego związku. Do najczęściej stosowanych kosmetycznych form witaminy C można zaliczyć kilka składników.

Pierwszym z nich jest kwas l-askorbinowy. To aktywna biologicznie forma witaminy C, w przeciwieństwie do kwasu D-askorbinowego. Kolejnym może być fosforan magnezowy askorbylu czy tetraizopalmitynian askorbylu. Świetnie sprawdzają się przy takich dermatozach, jak skóra atopowa czy trądzik.