Prawdziwa tequila – jaki ma smak?

Tequila to wysokoprocentowy napój alkoholowy pozyskiwany z agawy niebieskiej. Powstała w Meksyku, gdzie do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością i jest produkowana według oryginalnych receptur Obecnie tequila nie jest już tylko lokalnym trunkiem – jej zasięg obejmuje cały świat. Również w Polsce liczy sobie sporo grono amatorów. Sprawdź w naszym artykule, gdzie kupisz najlepszą tequilę.

Z czego produkuje się tequilę?

Tequila alkohol pozyskuje się przez destylację sfermentowanych soków agawy niebieskiej (Agave tequilana). Ten rodzaj agawy to gigantyczna roślina posiadająca podłużne, wąskie liściei oraz serce przypominające wyglądem ananasa. 

Od posadzenia sadzonki do ziemi po siedmiu do dziesięciu latach wzrostu agawa jest gotowa do zbioru. Po usunięciu liści cebule są krojone i powoli pieczone w piecach parowych lub ceglanych w celu przekształcenia skrobi w cukier. Upieczona agawa jest następnie miażdżona. W ten sposób wydobywa się słodki sok, który poddaje się fermentacji z drożdżami w celu przekształcenia cukru w ​​alkohol.  Sok poddawany jest jednokrotnej lub dwukrotnej fermentacji w celu wytworzenia koncentratu o wysokiej zawartości alkoholu. 

W zależności od rodzaju tequili może ona krótko leżakować w specjalnych zbiornikach bądź też dojrzewać w odpowiednich beczkach podobnie jak whisky lub najlepsza brandy (https://eszampan.pl/160-brandy). Tequila zawiera najczęściej od 35 do 40 proc. alkoholu.

Jaki smak ma tequila?

Smak tequili najczęściej określa się jako ziemisty z wyczuwalnym alkoholem. W zależności od miejsca uprawy agawy i stylu produkcji, każdy rodzaj gotowej tequili jest nieco inny. Najczystszy smak tequili z ziemistym, półsłodkim posmakiem oferuje tequila blanco. Tequila wytwarzana na obszarach nizinnych jest bardziej owocowa i ziemista, podczas gdy ta pochodząca z wyższych rejonów, gdzie średnie roczne temperatury są nieco niższe, jest bardziej zielona i jaśniejsza. Wraz z dojrzewaniem w beczkach tequila zaczyna nabierać dębowych smaków o różnym stopniu intensywności.

Prawdziwa tequila

Jeżeli szukasz prawdziwej, doskonałej i produkowanej zgodnie z meksykańską recepturą tequili, to koniecznie zajrzyj do sklepu Eszampan (eszampan.pl). Specjalizuje się on w sprzedaży najlepszych alkoholi ze wszystkich zakątków świata w atrakcyjnych cenach. Znajdziesz u nich również najpopularniejsze i wysokiej jakości tequile.

 Polecamy spróbować np. tequilę Don Julio Blanco. Produkowana jest z agawy najwyższej jakości przez specjalistów w swojej dziedzinie. Nadaje się do klasycznych koktajli i drinków, ale jeśli chcesz poczuć jej wyjątkowy smak, to szklanka i lód w zupełności wystarczy. Inny gatunek tequili, który polecam, to El Espolon Tequila Reposado. Produkowana jest w znanej destylarni San Nicolas. Próbując jej, wyczujesz smak i aromat pieczonej agawy, ale również wyczujesz nuty toffi, wanilii i cytrusowe. Swój specyficzny kolor zawdzięcza leżakowaniu w beczkach z dębu amerykańskiego.